Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_4_Технічні науки

РЕЗУЛЬТАТИ ПОЛЬОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ГРУНТООБРОБНОГО ЗНАРЯДДЯ ДЛЯ РОБОТИ В СИСТЕМІ STRIP-TILL

Лепеть Євген

аспірант

Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет

м. Дніпропетровськ

 

РЕЗУЛЬТАТИ ПОЛЬОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ГРУНТООБРОБНОГО ЗНАРЯДДЯ ДЛЯ РОБОТИ В СИСТЕМІ STRIP-TILL

 

Технологія Strip-Till — це щадна система землеробства, що поєднує переваги прогрівання та підсушування ґрунту, характерні для традиційної технології, з ґрунтоощадними перевагами нульової; обробіток відбувається тільки в тій частині ґрунту, що міститиме насіння.

Для даної технології був виготовлений агрегат, що складається з мотоблоку  і рами, на яку навішені основні робочі органи.  В процесі роботи  диски  підрізають шар ґрунту і відокремлюють оброблену смугу від необробленої. Далі, стрільчасті лапи, що ідуть на глибині 50 – 60 мм вичісують та підрізають кореневу систему бур'яну. Долотоподібний глибокорозпушувач  рихлить ґрунт на глибину 150 – 180 мм по центру смуги.

Попередні польові дослідження з використанням дослідного зразка агрегату проводились на полях  ТОВ «Аврора» Оріхівського району Запорізької області, заміри тягового зусилля з використанням  тензометричного візка на дослідному полі ДП «Гуляйпільський механічний завод» ПАТ «Мотор-Січ».

Умови досліджень: тип ґрунту – чорнозем звичайний середньо суглинистий; агрофон – стерня багаторічних трав; питоме зчеплення часток ґрунту – 1,8 кН/м2; твердість ґрунту  - 6,4 Н/м2; коефіцієнт внутрішнього тертя – 42 град; питома маса ґрунту – 1,3 г/см3; вологість –  22 – 24%; забур′яненість – 110-120 рослин на м2 (визначалась шляхом підрахунку бур’янів, що попали в прямокутну рамку розміром 0,5х0,5 м,  з наступним перерахунком на 1,0 м2; енергоносій:  – мотоблок «Zirka»;

Конструктивно агрегат розрахований на ширину оброблюваної смуги 25 см. Контроль здійснювався металевою лінійкою довжиною 1,0 м. Ширина витримується в припустимих межах ±2,0 см. Розбіжність носить в основному суб'єктивний характер – оператор не спроможний дотримуватись більшої точності.

Керування напрямком руху відбувається за рахунок спрямування одного з опорних коліс по краю не обробленої смуги (колія  як мотоблоку, так і агрегату дозволяє це зробити).

Візуальним контролем встановлено, що диски надійно розділяють смуги – тріщини від долота на необроблену смугу не розповсюджуються, коренева система бур'яну на глибині 70 мм розділяється.

Глибина обробітку по осі агрегату становить 18 ±1,0 см. Сталість ходу за глибиною вища, бо це забезпечується не оператором, а опорним колесом.

Шлях занурення на робочу глибину становить від 40 до 50 см.

Довжина гону – 90 м.

Кількість виконаних смуг – 6.

Статистично оброблені результати заміру тягового опору представлені на рис. 1.

Тяговий опір опорних коліс в даному діапазоні швидкості становив приблизно однакове значення для всіх варіантів – 0,16 кН.

Аналіз отриманих даних показує наступне.

Заміряні значення тягового опору виявились на 10 – 15 % нижчі за розрахункових. Так, якщо методом інтерполяції знайти тяговий опір при робочий швидкості VP = 1,08 м/с (робоча швидкість мотоблоку) то отримаємо значення тягового опору 2,75 кН при розрахунковому 3,193. Таким чином, похибка становить 13%, що можна вважати прийнятним для ґрунтообробних машин.

Режим автоколивань впливає на величину тягового опору, особливо зі збільшенням швидкості в досліджуваному діапазоні. Але цей вплив не значний. Режим автоколивань введений не для зниження тягового опору, а за його вплив на якісні показники розпушення ґрунту, особливо що стосується його розшарування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Загальний заміряний тяговий тяговий опір агрегату:

○- пасивний режим; □- активний режим

        

Методики оцінки якості видалення бур'яну окремо за рахунок вичісування та підрізання  коли це відбувається у паралельному режимі нами не знайдено. Візуально було відмічено, що якість  знищення бур'яну найефективніше відбувається  при кутах постановки лез  лап γ1 = 700,  γ2 = 600. Тому, подальші дослідження виконувались з цими параметрами стрільчастих лап.

 

Література

1. Євтушенко  В. Strip-till в Україні на прикладі СТОВ  «Дружба-Нова» / В. Євтушенко. - // The Ukrainian Farmer. - К. : ТОВ "АГП Медіа", 2012. - № 9. - С. 99-100 

2. Жолобецький  Г. Тернистий шлях "стрип-тіллу"  / Г. Жолобецький. - // Пропозиція : укр. журн. з питань агробізнесу. - 2013. - N 11. - С. 58-60 .

3. Кукреш Л.В.Обработка почвы : проблемы, приоритеты, решения / Л.В.Черевко, М.А.Кадыров // Белорусское сельское хозяйство : Ежемесячный научно-популярный журнал. – 2010. - №4 (96). – С.4 – 8.

Категорія: Секція_4_Технічні науки | Додав: Admin (06.05.2015)
Переглядів: 436
Всього коментарів: 0