Головна » Статті » Конференція_2016_12_8-9 » Секція_6_Соціально-гуманітарні науки

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ НІМЕЦЬКОГО СЕЛА

Кононенко Володимир

к.і.н., доцент

Полтавський національний педагогічний

університет імені В. Г. Короленка

м. Полтава

 

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ НІМЕЦЬКОГО СЕЛА

 

У кінці ХVIII – на початку ХІХ ст., коли професія «селянин» була в Німеччині основною, у сільському господарстві та лісництві було задіяно 80% працездатного населення. Лише індустріалізація ХІХ ст. відкрила перед жителями сіл можливість переселятися до міст. Цьому, особливо вже у ХХ ст., сприяли і механізація та автоматизація сільськогосподарського виробництва, укрупнення підприємств, коли декілька концернів з малою кількістю співробітників змогли обробляти величезні сільгоспугіддя.

Міграція із сільської місцевості основних працівників – землеробів – призвела до того, що один за одним згортали своє виробництво на селі пекарі та м’ясники, зачинялися продуктові крамниці, кафе, банківські установи, а отже, скорочувалася вся інфраструктура села. Спостережено відтік працездатного населення, передовсім молоді, не лише із сіл, а й із невеликих містечок. За даними німецьких науковців, він буде посилюватися. Сьогодні в сільському та лісовому господарствах Німеччини задіяно вже менше трьох відсотків працездатного населення. Чисельність мешканців у двох третинах західнонімецьких сільських общин зменшилася більш ніж на один відсоток, а на сході Німеччини дві третини сільських общин втратили більш ніж по п’ять відсотків своїх жителів.

Значне зменшення мешканців сіл призводить до зростання видатків на душу населення в них, останнє ж, зі свого боку, – до погіршення умов проживання: ціни на послуги й товари зростають, а на житло –  знижуються. Як наслідок, закриваються дитячі садки, школи та магазини, скорочуються послуги медичних закладів, скасовуються маршрути громадського транспорту в такі села. 

Уздовж польського та чеського кордонів деякі східнонімецькі села обслуговуються автолавками, подекуди вводяться мобільні банківські автомати, конче необхідні для старшого покоління селян. Почали вже з’являтися волонтери, які допомагають людям похилого віку придбати потрібні товари або супроводжують їх до лікаря чи під час прогулянки, просто спілкуються з одинокими або читають їм уголос книгу, газету.

Гострі демографічні проблеми незабаром торкнуться й такого благополучного регіону, як Баварія. Із його сільської місцевості переселяються кваліфіковані фахівці, залишаються лише літні та бездітні люди,  молодь же здобуває освіту у великих містах, де найчастіше й залишається. Проте майбутнє баварських сіл не можна назвати зовсім песимістичним, тому що деякі з них, особливо поблизу великих міст, динамічно розвиваються й розростаються, правда, не завдяки місцевій молоді, а дякуючи тим, хто вирішив звести собі там будинок.

Проблема сіл, що вимирають, зараз надзвичайно актуальна. Вона постійно порушується, та не завжди потреби й побажання селян чують чи хочуть почути політики: якщо одні з них намагаються щось порадити, аби запобігти зникненню сіл, то інші пропонують відмовитися від будь-яких спроб їх зберегти.

Працездатні люди, не знаходячи собі застосування в селі, змушені їздити на роботу до міста або ж і зовсім залишити рідну домівку. Не дивно, що з десяти осіб, які шукають житло, вісім відразу надають перевагу міському, а з двох інших лише один свідомо хоче переселитися в село, а другий віддає перевагу міській околиці. Показовим при цьому є те, що ціни на міське житло зростають, а вартість сільської нерухомості залишається на стабільно низькому рівні. Минули ті часи, коли городяни бажали жити на селі. Тому постає необхідність звернути політичний погляд на таку ситуацію з урахуванням різних умов розвитку того чи того регіону.

Чи зникне село з карти Німеччини, чи ні – залежить, як наголошують дослідники, від розташування населеного пункту. Інколи для існування села достатньо того, що воно розташоване недалеко від міста, де є лікарня, кінотеатр, магазини. На заході Німеччини село вважається стабільним, якщо воно розташоване на відстані не більш ніж 20 хвилин їзди автомобілем від міста. На сході ж Німеччини такий факт не має значення. Науковці називають критерії, за якими можна стверджувати, що село матиме майбутнє: кількість населення, розвиток інфраструктури села й вікова структура, громадська активність та наявність об’єднань громадян, кількість покинутих будинків.

З метою запобігання скороченню чисельності сільського населення в Німеччині розглядаються можливості покращення економічного розвитку сільських територій та створення привабливих умов для мешканців сіл, проведення заходів, спрямованих на оновлення й розвиток сільських общин, покращення структури та якості життя сільських регіонів, створення нових робочих місць і збереження структури сільських населених пунктів, а також збільшення інвестицій у збереження природної та культурної спадщини в сільській місцевості.

Безперечно, надійним містком між державною адміністрацією та організаціями, які відповідають за реалізацію політики на селі, популяризацію особливо вдалих проектів й інноваційних підходів з розвитку сільських регіонів, покликане стати Національне об’єднання сільських територій, створене при Федеральному відомстві продовольства та сільського господарства. Водночас і багато комун не лише самостійно шукають шляхи розв’язання наслідків демографічних змін, а й прагнуть запобігти їм, забезпечують усі можливі зручності для своїх мешканців, залучаючи місцеві бюджети, спонсорів, підприємців, просто волонтерів і небайдужих.

Категорія: Секція_6_Соціально-гуманітарні науки | Додав: Admin (07.12.2016)
Переглядів: 195
Всього коментарів: 0