Головна » Статті » Конференція_2016_12_8-9 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ГЕНЕТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ БОБОВИХ РОСЛИН УКРАЇНИ

Києнко Зінаїда

к.е.н. заступник директора

Джулай Наталія

старший науковий співробітник

Жаркова Олена

старший науковий співробітник

Український інститут експертизи сортів рослин

м. Київ

 

ГЕНЕТИЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ БОБОВИХ РОСЛИН УКРАЇНИ

 

Останнім часом проблема задоволення потреб населення земної кулі в білковій їжі поступово стає все більше актуальною.

Зерно групи бобових культур має високий вміст білка, а також завдяки своїй здатності до азотфіксації ці рослини виступають як підвищувачі родючості ґрунтів, що є цінним і вкрай важливим коли в структурі посівних площ спостерігається перевага монокультури.

Попит на бобові культури в Україні та світі за останні 5 років досить швидко зріс. Цьому сприяє проголошення Генеральною асамблеєю ООН 2016 року Міжнародним роком бобових, а також прийнята і схвалена Міністерством аграрної політики і продовольства України «Програма розвитку в Україні посівів нуту, сочевиці та квасолі», стратегія розвитку аграрного сектору «3+5». Одним із головних напрямів цієї стратегії є розвиток органічного землеробства та виробництво «нішевих» культур, до яких відносяться горох, квасоля, сочевиця, нут, чина та інші.

У групі зернобобових налічується більше 60 видів бобових рослин. Переважна частка посівних площ України належить сої, яка зайняла одне з найважливіших місць вітчизняного аграрного експорту. Так, у 2016 році соя вирощувалась на площі 1,86 млн. га, яка в порівнянні із 1990 роком зросла більше, ніж в 17 разів.

Наряду із зростанням попиту, в Україні спостерігається і збільшення посівних площ гороху. Так, якщо в 2014 році посіви гороху становили 180 тис. га., то вже в 2016 році ця цифра зросла до 239 тис. га.  Основними областями з вирощування гороху є: Одеська, Харківська та Запорізька.

Що стосується квасолі, то найбільші площі з вирощування цієї культури знаходяться в Івано-франківській, Тернопільській та Хмельницькій областях. Загалом у 2016 році  посівні площі  під  квасолею  в Україні  становили більше 19 тис. га.

У Державному реєстрі сортів рослин, придатних до поширення в Україні у 2016 році, розділі «Сільськогосподарські: бобові» налічується 6 видів бобових, а саме: горох посівний (озимого та ярого типу розвитку), квасоля звичайна (зернова), нут звичайний, сочевиця харчова, чина посівна.

Співвідношення кількості сортів бобових в Реєстрі сортів рослин

2016 р., шт.

 

 

Важливими напрямами селекції для більшості бобових є:

  • Якість та продуктивність зерна;
  • Створення вусатих сортів (стійкість до вилягання);
  • Стійкість до осипання;
  • Стійкість до недостатнього зволоження ґрунту на початку вегетації;
  • Стійкість до ураження хворобами та пошкодження шкідниками.

За результатами Державної науково-технічної експертизи сортів рослин на придатність до поширення в Реєстрі сортів рослин 2016 року горох посівний озимого та ярого типу розвитку представлений селекційними закладами України – 24 сорти; Франції – 9 сортів; Чеської республіки – 6 сортів; Німеччини – 5 сортів та інших країн по одному сорту (Австрія, Сербія і Чорногорія, Кіпр, Нідерланди) відповідно.

Квасоля звичайна (зернова) майже вся представлена селекцією науково-дослідних установ України за виключенням одного сорту іноземної селекції (Нідерланди). Що стосується нуту, сочевиці та чини – тут селекція виключно вітчизняного походження.

Підбиваючи підсумки хотілося б акцентувати увагу на тому, що збільшення посівних площ під бобовими культурами забезпечить збереженню ґрунтової родючості і, як наслідок, зростання виробництва продукції в сівозміні та захисту навколишнього середовища. Сприятиме вирішенню проблеми рослинного білка при виробництві харчової та кормової продукції.

 

Література

  1. Шевченко A.M. Напрямки та результати селекції гороху на Луганщині // Селекція і насінництво. Міжвідомчий тематичний науко­вий збірник. Вип. 90. - Харків, 2005. - С. 119 - 130.
  2. Побережна А.А. Еколого-економічні потреби світового виробниц­тва зернобобових культур для нарощування білкових ресурсів // Селекція і насінництво. Міжнародний тематичний науковий збір­ник. Вип. 90. -Харків, 2005. - С. 66 - 74.
  3. Бабич-Побережна А.А. Формування та використання вітчизняних і світових високобілкових рослинних ресурсів: Автореф. дис..д.екон. наук. - Київ, 2007. - 32 с.
  4. Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні на 2016 рік [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://minagro.gov.ua/system/files/Reestr%2017102016.pdf
Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (07.12.2016)
Переглядів: 400
Всього коментарів: 0