Головна » Статті » Конференція_2016_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ЗМІНИ МОРФОЛОГІЧНОГО СКЛАДУ МОЛОКА КОРІВ ЗА СУБКЛІНІЧНОГО МАСТИТУ

Тишківська Наталія

канд. вет. наук, доцент

Білоцерківський НАУ

Хіцька Оксана

канд. вет. наук, доцент, завідувач кафедри

ветсанекспертизи, гігієни продуктів тваринництва

та патанатомії ім. Й.С.Загаєвського

м. Біла Церква

 

ЗМІНИ МОРФОЛОГІЧНОГО СКЛАДУ МОЛОКА КОРІВ ЗА СУБКЛІНІЧНОГО МАСТИТУ

 

Молоко з високим вмістом соматичних клітин є небажаним для молокопереробних підприємств, адже воно є нестійке при зберіганні, у ньому знижений вміст білка і підвищений – мікроорганізмів. Внаслідок розвитку запального процесу у молочній залозі відбуваються значні зміни у співвідношенні клітин молока за рахунок накопичення лейкоцитів, які мігрують у місце запалення [1].

Тому, метою нашої роботи було вивчити морфологічний склад молока корів за субклінічного маститу.

За результатами наших досліджень кількість соматичних клітин у молоці корів (48 голів) коливалася у значних межах від 90 до 1500 тис./см3. У 32 корів, що становить 66,7 % від загальної кількості обстежених, кількість соматичних клітин у секреті молочної залози коливалася в межах від 90 до 516 тис./см3, що відповідає вимогам стандарту. За літературними джерелами [2], якщо кількість соматичних клітин у молоці до 100 тис./см3 – корова здорова; до 300 тис./см3 – подразнення вимені; більше 300 тис./см3 – корови хворі на субклінічний мастит. Тому, наступним кроком наших досліджень було визначити морфологічний склад секрету молочної залози корів за різної кількості соматичних клітин.

У молоці клінічно здорових корів переважали малі епітеліальні клітини (57 %) і лімфоцити (38,7 %), нейтрофіли становили 1,7 %. Малі епітеліальні клітини – овальної, округлої форми, мають величину від 6 до 15 мкм. Контури цих клітин нерівні, незграбні, ядра мають неправильну округлу форму, займають значну частину клітин. Лімфоцити – малі, середні і великі, величиною від 5 до 20 мкм, форма – округла, овальна, край клітин окреслено чітко, клітини розташовуються окремо, дрібними або середніми групами.

За подразнення вимені (кількість соматичних клітин до 300 тис./см3) у молоці корів кількість епітеліальних клітин залишається без змін (55,3 %), лімфоцитів – зменшилась до 30,2 %, а кількість нейтрофілів – зросла до 10,8 %. Проте, значно більше нейтрофілів відмічали у мазках приготовлених із секрету молочної залози у яких кількість соматичних клітин перевищує 300 тис./см3. Їх кількість сягає 38,6 %, вони розташовуються поодиноко, або групами рівномірно по всьому мазку. Кількість лімфоцитів у секреті молочної залози корів за розвитку запалення зменшується і прямо залежить від захворювання корів на субклінічний мастит, а кількість нейтрофілів може зростати до 90 %, оскільки відповідно до клітинної теорії запалення вони починають процес фагоцитозу, мігруючи у місце запалення [3].

За зростання кількості соматичних клітин (700–1500 тис./см3), серед клітин молока переважають малі, середні епітеліальні клітини і нейтрофіли. Кількість нейтрофілів в секреті вимені збільшилося порівняно зі здоровими тваринами до 65,7 %.

Література

1. Байдевлятова Ю.В. Морфологічний склад секрету молочної залози корів, хворих на серозний мастит / Ю.В. Байдевлятова, Ю.А. Байдевлятов // Вісник Сумськ. Націон. аграрн. ун-ту. – 2012. – в. 1 (30) – С. 143–146.

2. Касянчук В.В. Програма покращення молочного стада на основі підрахунку соматичних клітин / В.В.Касянчук, О.І.Скляр, Т.О.Гаркавенко, А.М.Марченко // Вет. мед. України. – 2011. – № 2. – С. 24–27.

3. Касянчук В.В. Характеристика захисних механізмів при маститі корів // В.В.Касянчук, А.М.Марченко, О.І.Скляр, О.А. Іваннікова // Наук. вісник Львів. нац. ун-ту вет. медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького. – 2001. – Т. 3 (50). – Ч. 1. – С. 163–166.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2016)
Переглядів: 195
Всього коментарів: 0