Головна » Статті » Конференція_2016_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ОСОБЛИВОСТІ ДІАГНОСТИКИ МЕЛОФАГОЗУ ОВЕЦЬ

Алєксєєва Євгенія

аспірант

Науковій керівник: д.вет.н., професор Євстаф'єва В. О.

Полтавська державна аграрна академія

V. Полтава

 

ОСОБЛИВОСТІ ДІАГНОСТИКИ МЕЛОФАГОЗУ ОВЕЦЬ

 

Вівчарство – галузь тваринництва, яка займається розведенням овець, що забезпечує населення країни цінними видами сировини для легкої промисловості (шерсть, овчина, смушки) і харчовими продуктами (м’ясо, молоко). Також особливістю овець є скоростиглість, невибагливість та універсальність. Головною умовою успішного розвитку вівчарства є ветеринарне благополуччя поголів’я з паразитарних захворювань, серед яких мелофагоз завдає галузі значних економічних збитків [1, 2]. Тому вивчення особливостей діагностики даного ентомозу є актуальним питанням і напрямом досліджень.

Згідно літературних даних [3, 4], мелофаги розвиваються тільки на вівцях, а мелофагоз є значно поширеною інвазією, яка реєструється на всіх континентах: в Європі, Америці, Азії, Африці, Австралії та різних кліматичних зонах нашої країни. При масовому ураженні кровососками вівці худнуть, відстають у рості, розвитку, іноді відзначається загибель молодняка. Крім того, паразитичні комахи є переносниками збудників різних інфекційних та інвазійних хвороб. На шкірі тварин кровососки взимку розміщуються в місцях, більш густо вкритих шерстю: на шиї, боках, спині, попереку та крупі. Влітку дорослі кровососки і їх лялечки локалізуються на шкірі в ділянці міжщелепового простору, грудей, черева, промежин, кінцівках, тобто в місцях, менш вкритих шерстю і захищених від прямих сонячних променів [5].

Кількість кровососок у ягнят у віці від 4 до 7 днів може сягати від 13 до 504 особин; у віці від 1 до 5 місяців – 200–2000 особин; у молодняку від 12 до 14 місяців – 1000–3700 особин і у дорослих овець – в середньому 872
особини [6].

Однією з умов успішної боротьби з мелофагозом овець є своєчасна діагностика інвазії [6, 7]. Найбільш ефективним способом зажиттєвої діагностики ентомозу є збір кровососок на тілі овець. Рекомендують збирати комах у пробірку пінцетом, за допомогою якого мелофаг підхоплюють за кінцівку або груди. Також можна збирати комах пальцями рук. Однак цей спосіб потребує значних затрат часу на обстеження тварини і не завжди дає змогу встановити інтенсивність інвазії.

З метою підвищення ефективності діагностики мелофагозу та виявлення кровососок на тілі тварин використовують термотропізм у комах. Для цього тварин виводять і залишають на 10–15 хвилин на сонці, або обігрівають уражені ділянки електролампою, або накривають ділянки тіла овець тканиною, прогрітою до 50°С. Кровососки при цьому виходять на поверхню вовняного покриву або переміщаються на теплу тканину і стають добре помітними. При цьому паразитів легше збирати і краще виявляти на різних стадіях їх розвитку.

Мелофагоз у овець необхідно диференціювати від псороптозу, бовікольозу і хвороб, пов’язаних з порушенням обміну речовин.

Отже, мелофагоз овець є поширеною інвазією у різних країнах світу, яка завдає галузі значних економічних збитків. Зажиттєва діагностики інвазії потребує впровадження більш ефективних, ергономічних та сучасних способів виявлення та ідентифікації мелофаг.

 

Література

1. Іовенко В. М. Вівчарство України [Текст] : монографія / В. М. Іовенко, П. І. Польська, О. Г. Антонець. – К.: Аграрна наука, 2006. – 614 с.

2. Поляков В. А. Ветеринарная энтомология и арахнологія [Текст] / В. А. Поляков, У. Я. Узаков, Г. А. Веселкин. – М.: Агропомиздат, 1990. – 239 с.

3. Новак М. Д. Общая паразитология [Текст] / М. Д. Новак. – Рязань, 2012. – 51 с.

4. Акбаев М. Ш. Паразитология и инвазионные болезни животных [Текст] / М. Ш. Акбаев, А. А. Водянов, Н. Е. Косминков, А. И. Ятусевич, П. И. Пашкин, Ф. И. Василевич. – М.: Колос,1998. – 743 с.

5. Абдуллин Ш. М Мелофагоз овец и разработка мер борьбы с ним в Республике Башкортостан [Текст]: дис. ... канд. вет. наук.: 03.00.19 / Ш. М. Абдуллин. – Уфа, 1999. – 158 с.

6. Курхули Н. Р. Патогенез мелофагоза овец и меры борьбы с ним в условиях Нечерноземной зоны РСФСР [Текст]: дис. ... канд. вет. наук.: 03.00.19 / Н. Р. Курхули. – М., 1984. – 132 с.

7. Третьяков А. М. Лабораторная диагностика паразитарных заболеваний животных [Текст] / А. М. Третьяков, П. И. Евдокимов, В. А. Шабаев. – Улан-Удэ: ФГОУ ВПО БГСХА, 2006. – 40 с.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2016)
Переглядів: 375
Всього коментарів: 0