Головна » Статті » Конференція_2016_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ЧАСТОТА ВИНИКНЕННЯ ТА ЛОКАЛІЗАЦІЯ ІНДУРАТИВНИХ ПРОЦЕСІВ У РІЗНИХ ЧАСТКАХ ВИМ’Я КОРІВ

Плахотнюк Ігор

Ордін Юрій

Лотоцький Валерій

к.в.н., доценти кафедри акушерства і біотехнології репродукції тварин

Білоцерківський національний аграрний університет

м. Біла Церква

 

ЧАСТОТА ВИНИКНЕННЯ ТА ЛОКАЛІЗАЦІЯ ІНДУРАТИВНИХ ПРОЦЕСІВ У РІЗНИХ ЧАСТКАХ ВИМ’Я КОРІВ

 

Одним із головних чинників, який гальмує зростання молочної продуктивності корів і санітарної якості молока у господарствах з різною формою власності, є патологічні процеси в молочній залозі, особливо запального характеру [1]. Причини виникнення маститу досить різноманітні, але найбільшої уваги надається мікробному фактору (стрептококам, стафілококам, ентеробактеріям тощо) так як на його частку припадає 85–90 % усіх випадків запалення молочної залози [2, 3]. Проте, виникнення маститу залежить не лише від хвороботворного агента та його потенційної здатності викликати патологічний процес, а й значною мірою від імунологічної реактивності організму тварини. Тому один і той же фактор за різних умов утримання і експлуатації та повноцінності годівлі корів може викликати різні форми маститу та його ускладнення [3].

Найбільш поширеним ускладненням запалення молочної залози у корів є індурація, яка характеризується ущільненням паренхіми вим’я внаслідок розростання сполучної тканини. За даними літератури [4] вона виникає у 4–20 % випадків маститу і веде до незворотних змін у молочній залозі та вибраковки тварин.

Однак, інформація щодо частоти виникнення індурації молочної залози у різних частках залежно від форми маститу у доступних літературних джерелах висвітлена недостатньо тому за мету роботи було обрано вивчення частоти виникнення індурації молочної залози після субклінічного і клінічного маститу у різних частках вим’я корів.

Дослідження проводили на 164 коровах різного віку української чорно-рябої молочної породи з продуктивністю 4–6,5 тис. кг молока за лактацію, що належали ННДЦ Білоцерківського НАУ. У кожної тварини протягом двох років щоденно досліджували наявність клінічного маститу, а один раз на місяць визначали субклінічне запалення та індурацію молочної залози.

Встановили, що індурація молочної залози реєструється у 19,5 % тварин, що хворіють на мастит. Поширеність індурації вим’я у корів залежала від кількості часток уражених маститом. Так, у групі тварин в яких запаленням було уражено одну частку вим’я ідурацію діагностували у 9,3 % корів. Збільшення на 1,5; 26,4 (р < 0,01) і 16,5 (р < 0,05) % спостерігалося у групах тварин в яких маститом було уражено відповідно дві, три та чотири частки молочної залози порівняно з попередньою групою корів.

Частота виникнення індуративних змін у молочній залозі корів після маститу складає 9,5 %. Після прояву запальних процесів у передніх частках молочної залози корів частота виникнення індурації була 30,6 %, а у задніх – на 38,8 % (р < 0,001) більшою. Кількість лівих і правих часток в яких виявляли індурацію після маститу вірогідно не відрізнялася і склала відповідно 47,2 та 52,8 %.

Частота виникнення індурації залежала від форми маститу. Так, після прихованого запалення молочної залози ускладнень у вигляді індуративних процесів не діагностували. Однак, кількість часток вим’я корів у яких виявляли індурацію після серозного та катарального запалення молочної залози склала 5,5 %, а за гнійного (гнійно-катарального запалення і абсцесу вим’я) маститу частота виникнення цього ускладнення збільшувалася на 69,5 % (р < 0,001).

 

Література

1. Логвинов Д.Д. Болезни вымени у коров / Д.Д. Логвинов, С.Б. Солодовников, А.Н. Сидоренко– К.: Урожай, 1979. – 114 с.

2. Яблонський В.А. Патологія молочної залози / В.А. Яблонський, В.Й. Любецький, В.І. Бородиня– К., 2004. – 46 с.

3. Дойц А. Здоровье вымени и качество молока / А. Дойц, В. Оритцхаузер – К.: ООО «Аграр Медиен Украина», 2010. – 174 с.

4. Мутовин В.И. Борьба с маститами коров / Мутовин В.И. – М.: Колос, 1974. – 255 с.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2016)
Переглядів: 233
Всього коментарів: 0