Головна » Статті » Конференція_2016_10_20-21 » Секція_2_Біологічні науки

ОСОБЛИВОСТІ ПОВЕДІНКИ СКУПЧЕННЯ ВОРОНОВИХ ПТАХІВ У МІСЦІ СПІЛЬНОЇ НОЧІВЛІ

Дранга Аліна

аспірант

Науковий керівник: к.б.н., с.н.с. НДІ Біорізноманіття Горлов П.І.

Мелітопольський державний педагогічний

університет імені Б. Хмельницького

м. Мелітополь

 

ОСОБЛИВОСТІ ПОВЕДІНКИ СКУПЧЕННЯ ВОРОНОВИХ ПТАХІВ У МІСЦІ СПІЛЬНОЇ НОЧІВЛІ

 

Скупчення птахів одного виду, які мають різну функціональну значимість – явище поширене та характерне для представників родини Воронових.

Мета даної роботи – описати особливості поведінки птахів на території ночівлі протягом існування спільної зимівлі.

У кінці вересня – на початку жовтня граки (Corvus frugilegus L.) утворюють змішані зграї з галками (Corvus monedula L.), включаючи мігрантів, з якими вони об’єднуються і утворюють спільну ночівлю. За межами ночівельного скупчення, однак в безпосередній близькості від нього, спільну ночівлю сформувала сіра ворона (Corvus cornix L.). Місце ночівлі зграй сірої ворони знаходиться на відстані в 250-300 метрів від місця колективної ночівлі грака з галкою. Перед відльотом на ночівлю птахи спочатку формують так зване місце передночівельних скупчень, яке знаходиться на відстані 750-1200 м від території самої ночівлі, де перші птахи з’являються за 1 годину до заходу сонця. Цікавим залишається факт знаходження ночівлі сірої ворони неподалік від спільної ночівлі інших представників воронових птахів, коли на місце передночівельних скупчень сіра ворона прилітає разом із граком і галкою. Птахи сидять на деревах на сусідніх гілках, відбуваються лише поодинокі недалекі перельоти птахів з місця на місце. Територія місця передночівельних скупчень займає площу в 1 км. Відліт птахів починається зі збору особин в небі, які починають кружляти близько 5 хвилин, після чого, за настанням сутінок, летять до місця ночівлі. Саме під час збору та відльоту птахів безпосередньо до місця ночівлі – скупчення сірої ворони відділяється від основного потоку інших воронових і прямують до місця своєї (окремої) ночівлі.

Весь період існування колективної зимівлі воронових птахів, з ІІІ декади вересня – І декади жовтня до ІІ-ІІІ декади березня, поділили на три періоди: 1) формування зимового скупчення (жовтень-листопад); 2) власне зимівля (грудень-лютий); 3) розпад спільної зимівлі (лютий-березень). Початок періоду формування зимівлі, початок осінньої та весняної міграції визначається погодно-кліматичними показниками (температура повітря, атмосферний тиск).

З початком періоду формування спільної ночівлі птахи формують постійні траси добових перельотів від місць годівель до місця ночівлі. Процес формування зимівлі птахів закінчується ближче до ІІІ декади листопада, коли закінчується міграція, стабілізується чисельність птахів і місце ночівлі стає постійним, тоді настає другий період. В осінньо-зимовий сезон час між ранковим розльотом з місця ночівлі і збором на неї птахи проводять в пошуках корму, денному кружлянні великих зграй граків, частіше разом із галками, і відпочинку. Спостереження на місцях годування показують, що частину світлого часу доби птахи відпочивають на полях, а в середині дня, особливо за сприятливих погодних умов, групами до 500 ос. парять на великих висотах.

Восени і навесні, коли довгота світлого часу доби перевищує 12 годин, відліт і приліт птахів у місці ночівлі відбувається з попереднім збором частини скупчення на прилеглих деревах. Нерідкі в цей період кружляння в повітрі основної частини скупчення, до якого приєднуються птахи з інших, менших за розміром, зграй. Такий режим добової активності дещо змінюється в зимовий час при тривалості дня менше 10 годин. Ранковий старт з місця ночівлі проходить в більш короткі терміни і без обльотів території і збору птахів у повітрі. Денне кружляння практично повністю виключається, а час денного відпочинку скорочується. Очевидно, цими видами активності воронові птахи жертвують на користь мінімального скорочення часу годування.

Розпад колективної ночівлі починається з моменту появи птахів на місцях майбутніх колоній і з початком періоду весняної міграції. З ІІ-ІІІ декади січня граки з’являються в місцях торішніх колоній в ранковий час на 1-2 години, потім на весь день відлітають годуватись, а ночують в традиційному для зими місці колективної ночівлі. Чисельність птахів починає змінюватися з ІІ-ІІІ декади лютого. І у ІІ-ІІІ декаді березня ночівля повністю розпадається.

Під час проведення досліджень виявлені сезонні відмінності між часом розльоту воронових птахів з колективної ночівлі. Тривалість розльоту з ночівлі (28,41 ± 9,01 хв; lim: 15-45 хв; Cv = 31,71%; n = 44) була достовірно менше, ніж збору на ночівлю (87,89 ± 14,83 хв; lim: 30- 115; Cv = 16,87%; n = 45); різниця середніх достовірна для вищого порогу ймовірності Р < 0.001 за весь період спостережень. У зимові місяці цей період був достовірно коротший, ніж восени (Р < 0.05) і навесні (Р < 0.001). У той же час порівняння цих показників для вечірнього збору на ночівлю в різні сезони достовірних відмінностей середніх не виявило. Аналіз відомостей про динаміку збору та розльоту птахів говорить про те, що першими до місця ночівлі прилітають птахи з прилеглих територій міста, а мешканці віддалених районів прилітають близько до заходу сонця. Вранці спостерігається зворотна тенденція – птахи віддалених районів відлітають раніше за всіх. Вранці, і ввечері спостерігалася група птахів, яку можна вважати основним ядром скупчення. Ранковий відліт і вечірня поява такої групи вважалась «піком» процесу, до і після якого активність птахів менш виражена. Розмір основної групи вранці лежав в межах 67,2-90,0%, а ввечері – з 18,9 до 43,4% від загальної чисельності птахів в скупченні, показавши достовірні відмінності середніх (Р < 0.05). Таку ранкову організованість птахів можна пояснити їх однаково низькою енергетичною кондицією після проведеної ночі та потреби в харчуванні, на відміну від вечірнього збору, коли до місця ночівлі птахи спрямовуються після максимально повного поповнення запасів на місцях годівлі, яке настає в більш розтягнуті терміни. До того ж, вранці ми спостерігаємо птахів, що стартують з одного місця, в той час як увечері птахи з'являються з рівновіддалених місць – в залежності від розташування кормових полів, які розміщені на різній відстані від місця ночівлі, відповідно і час перельотів до них не однаковий.

Категорія: Секція_2_Біологічні науки | Додав: Admin (19.10.2016)
Переглядів: 471
Всього коментарів: 0