Головна » Статті » Конференція_2016_10_20-21 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ЛЮЦЕРНО-ЗЛАКОВІ ТРАВОСУМІШКИ ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК У ФОРМУВАННІ КОРМОВОЇ БАЗИ

Пророченко Сергій

 аспірант

Науковий керівник: доктор с.-г. наук, професор Демидась Г.І.

       Національний університет біоресурсів і природокористування України

м. Київ

 

ЛЮЦЕРНО-ЗЛАКОВІ ТРАВОСУМІШКИ ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК У ФОРМУВАННІ  КОРМОВОЇ БАЗИ

 

      Невідкладним завданням галузі кормовиробництва є збільшення виробництва високоякісних, екологічно чистих кормів взагалі й кормового протеїну зокрема. Наукові дослідження, практика кормовиробництва свідчать, що надійне джерело одержання високих урожаїв повноцінного корму-це люцерно-злакові травосумішки.  

       Природні кормові угіддя займають в Україні  7,8 млн. га, і створення на їх основі високопродуктивних сіножатей і пасовищ – це шлях до сучасної енергозберігаючої та екологічно чистої технології виробництва тваринницької продукції.

        Люцерна – одна з найбільш продуктивних бобових культур, що забезпечує високе виробництво протеїну. Проте вона не тільки є важливим джерелом протеїну і незамінних амінокислот, але і збагачує грунт біологічним азотом , що підвищує родючість орних земель. Люцерна займає провідне місце серед бобових культур по активності симбіотичного апарату і об’єму фіксованого азоту повітря . Зелена надземна маса люцерни – багатий протеїном корм для всіх видів сільськогосподарських тварині і птахів, який перевищує за вмістом протеїну не тільки всі злакові , але і найбільш поширені багаторічні бобові трави.

       Люцерна відрізняється довголіттям, пасовищною витривалістю, швидким післяукісним відростанням і високими кормовими якостями.

       Люцерно-злакові травосумішки, за даними Н.Н.Лазарєва, в середньому за два роки використання забезпечують одержання сухої маси в розмірі 9,27 т/га, що в 1,2-1,7 рази більше за конюшино-злакові травостої.

       Всі злакові трави в тій чи іншій степені пригнічуючи впливають на бобові види у травосумішках. Але , враховуючи те , що злаковий компонент в травосумішках з люцерною посівною підвищує конкурентну спроможність по відношенню до різнотрав’я , а з лядвенцем рогатим сприяє зниженню вилягання, він є необхідним для створення високоефективних травстоїв. Головним критерієм при підборі злакового компоненту слід вважати продуктивність і стійкість агрофітоценозу.  

         Бобово-злакові травосумішки, як правило, перевершують одно видові посіви по рівню і стабільності урожаїв, збалансованості елементів живлення, ступеню впливу на родючість грунту, при цьому значно знижуються витрати на виробництво кормів і підвищується коефіцієнт енергетичної ефективності. Нашими дослідженнями виявлено тісну залежність продуктивності бобово-злакових травосумішок від вмісту бобових трав. Встановлено, що незалежно від виду злакового компоненту відносно продуктивніші бобово-злакові травостої містили в своєму складі більше бобових трав (47-53%) , а менш продуктивні сумішки – менше (до 27%).

        Використання у травосумішках люцерни посівної разом із злаками є доцільним не лише тому , що змішані агрофітоценози мають довше продуктивне довголіття , а й тому , що вони дозволяють одержати корми з більш низькиим вмістом важких металів у порівнянні із одно видовими посівами бобових трав. Люцерно-злакові травосумішки, як правило, перевершують одно видові посіви по рівню і стабільності урожаїв, збалансованості елементів живлення, ступеню впливу на родючість грунту, при цьому значно знижуються витрати на виробництво кормів і підвищується коефіцієнт енергетичної ефективності.

Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (19.10.2016)
Переглядів: 346
Всього коментарів: 0