Головна » Статті » Конференція_2016_05_19-20 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ЗАСТОСУВАННЯ РЕГУЛЯТОРІВ РОСТУ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЮ БІЛИХ ТЕХНІЧНИХ СОРТІВ ВИНОГРАДУ

Каменева Наталя

к.с.г.г., доцент

Одеський державний аграрний університет

м. Одеса

 

ЗАСТОСУВАННЯ РЕГУЛЯТОРІВ РОСТУ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ВРОЖАЮ БІЛИХ ТЕХНІЧНИХ СОРТІВ ВИНОГРАДУ

 

Вітчизняні виноградарі і винороби можуть конкурувати з європейськими колегами. Україна має великий потенціал до випуску продукції, яка буде відображати особливий унікальний стиль вина, вона входить до числа тих небагатьох країн, які знаходяться між 46-м і 47-м градусами північної широти, тобто на одній паралелі з самими знаменитими виноробними регіонами Франції. Тому саме з нашого винограду можна виготовляти високоякісні марки вин, які цінуються в усьому світі [1].

Регулятори росту рослин почали застосовувати в сільськогосподарському виробництві порівняно недавно. Поступово накопичувався практичний досвід, вивчалися дані про фактори ефективності регуляторів росту, різноманітних небажані явища, пов'язані із застосуванням біологічно активних речовин. Список хімічних препаратів, здатних змінювати інтенсивність фізіологічних процесів рослин у напрямку поліпшення господарсько цінних ознак або отримання ознак, бажаних практику, постійно поповнюється [2,3,4].

Метою досліджень було вивчення впливу регуляторів росту Біолан та Вимпел на продуктивність та якість технічних сортів винограду Аліготе і Ркацителі. Схемою досліджень передбачено наступні варіанти: 1 – контроль (обробка водою); 2 –  обробка препаратом Біолан; 3 – обробка препаратом Вимпел. Обробки проводили позакореневим способом розчинами виготовленими безпосередньо у полі у три терміни: перед цвітінням, в період росту і на початку дозрівання.

За показниками листової поверхні застосування препарату Біолан було більш ефективним ніж застосування препаратом Вимпел, однак обидва препарату, які вивчаємо суттєво збільшили показники листової поверхні куща у порівняні з контролем. По сорту Аліготе площа листової поверхні куща зросла при застосуванні препарату Вимпел на 1,85 м2 або на 44,2 % більше контролю та при застосуванні препарату Біолан на 1,35 м2 або на 32,3 % більше контролю. По сорту Ркацителі площа листової поверхні куща при застосуванні препарату Біолан зросла на 2,42 м2 або на 39,3 % більше контролю та при застосуванні препарату Вимпел на 2,86 м2 або на 46,6 % більше контролю.

Краща ступінь визрівання пагонів по сорту Аліготе спостерігалось  у варіанті, де застосовували  препарат Біолан, вона становила 84,5 % супроти 78,9 % на контролі. По сорту Ркацителі також краща ступінь визрівання пагонів спостерігалось при застосуванні  препарату Біолан, вона на 8,4 % більше контролю.

Урожай зріс завдяки збільшення маса грона. По сорту Аліготе урожай з куща був найбільший при використанні препарату Біолан, він зріс на 0,52 кг більше контролю; урожайність збільшилась на 1,4 т або на 22 % більше контролю. При застосуванні препарату Вимпел  урожай з куща складав 2,83 кг, що на 0,44 кг/кущ більше у порівняні з контролем; урожайність складала 7,56 т/га, що на 1,19 т або на 18,7 % більше контролю. По сорту Ркацителі урожайність складала 10,85 т/га, що на 2,26 т або на 26,3 % більше контролю при застосуванні препарату  Біолан та 10,78 т/га, що на 2,19 т або на 25,5 % більше контролю при застосуванні препарату Вимпел .

  По сорту Аліготе масова концентрація цукрів у соці ягід при застосуванні препарату Біолан збільшилась на 18,8 г/дм3 більше контролю та склала 203,4 г/дм3 та при застосуванні препарату Вимпел вона складала 197,3 г/дм3, що на 12,7 г/дм3 більше контролю . Різниця за варіантами досліду математично доведена НСР05 = 8,6 г/дм3

По сорту Ркацителі також найбільша масова концентрація цукрів у соці ягід відмічена при застосуванні препарату Біолан, вона збільшилась на 29,5 г/дм3 більше контролю. Масова концентрація цукрів при застосуванні препарату Вимпел складала 210,5 г/дм3, що на 18,7 г/дм3 більше контролю. Різниця за варіантами досліду математично доведена НСР05 = 9,4 г/дм3.

            Прийнято вважати , що оптимальне значення титруємої кислотності для білих сортів винограду має перебувати в межах 6,0-10,0 г/дм 3. Надалі , в процесі приготування виноматеріалів, концентрація кислот впливає на складання аромату і смаку готової продукції. Кислотність по сорту Аліготе у дослідних варіантах складала 7,8 г/дмпри застосуванні препарату Біолан, що на 1,4 г/дм3 нижче контролю, та 8,0 г/дм3 , що на 0,9 г/дм3 нижче контролю при застосуванні препарату Вимпел. По сорту Ркацителі кислотність у дослідних варіантах складала 7,3 г/дмпри застосуванні препарату Біолан, що на 1,2 г/дм3 нижче контролю, та 7,8 г/дм3, що на 0,7 г/дм3 нижче контролю при застосуванні препарату Вимпел. 

Таким чином, результаті дослідів показали позитивний вплив препаратів Біолан та Вимпел на технічні білі сорті винограду Аліготе і Ркацителі.

 

Література

  1. Влачвэй А. Факторы, влияющие на рыночное поведение потребителей вина. [Текст] / А. Влачвэй // Журнал европейской экономики. – 2011. – Т. 10, № 4. – С. 463-481.
  2. Авидзба А.Н., Якушина Н.А., Бурда Н.Л. и др. Рациональное применение регулятора роста растений Вымпел на виноградных насаждениях для повышения силы роста растений, урожая и его качества [Текст]. / А.Н. Авидзба, Н.А.Якушина, Н.Л. Бурда // Виноградарство и виноделие Маграч. -2010 - №. – С.12-15
  3. Барчукова, А.Я. Влияние регуляторов роста Иммуноцитофит и Биодукс на урожай и качество сусла винограда сорта Саперави / А.Я. Барчукова, Р.В. Кравченко, П.П. Радчевский, А.В. Прах // «Современные направления теоретических и прикладных исследований 2015»: сборник научных трудов Sworld по материалам международной научно-практической конференции. – Выпуск 1. Том 45. – Одесса, 2015. – ЦИТ: 113- 0335. – С. 23 – 26.
  4. Красильников А.А., Руссо Д.Э., Прах А.В. и др. Влияние новых микроудобрений на урожай и качество винограда сорта Шардоне и виноматериалов из него. [Текст] /А.А.Красильников, Д.Э. Руссо, А.В. Прах //Виноградарство и виноделие.- 2011. - №4. – С.42-43.
Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (17.05.2016)
Переглядів: 394
Всього коментарів: 0