Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_2_Технології_і_природа

ЗАСТОСУВАННЯ ВОДНОГО РОЗЧИНУ ДІОКСИДУ ХЛОРУ З МЕТОЮ ЗНЕЗАРАЖЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ТА ВОДИ В РИБНИЦТВІ

Петров Роман

к.в.н., доцент кафедри ветсанекспертизи, мікробіології, зоогігієни та безпеки і якості продуктів тваринництва

Сумський національний аграрний університет

м. Суми

 

ЗАСТОСУВАННЯ ВОДНОГО РОЗЧИНУ ДІОКСИДУ ХЛОРУ З МЕТОЮ ЗНЕЗАРАЖЕННЯ ТЕХНОЛОГІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ ТА ВОДИ В РИБНИЦТВІ

 

Актуальними на сьогодні є питання використання екобезпечних технологій та препаратів при вирощуванні, перевезенні та переробці риби [1-3].

На сьогоднішній день для дезінфекції в рибництві та рибопереробній галузі застосовують декілька способів: використання хлору, гіпохлориту натрію, перекису водню, хлораміну, озону, ультрафіолету, ультразвуку [4]. Усі перелічені способи дезінфекції мають свої переваги та недоліки і використовуються в залежності від технології на конкретному підприємстві.

Дезінфікуючі засоби, які використовуються на підприємствах харчової (рибної) промисловості, повинні володіти певним набором характеристик. Підвищені вимоги до якості дезінфікуючих засобів в цій галузі обумовлені тим, що небезпечні бактерії, що потрапили в продукти харчування, являють пряму загрозу здоров'ю людини.

Діоксид хлору застосовується для обробки технологічного обладнання, трубопроводів, тари, поверхонь приміщень, повітря промислових приміщень. риби, тушок птиці, кролів, туш великої та малої рогатої худоби, свиней, фруктів, овочів, солоду, та інших напоїв, харчових продуктів, напівфабрикатів, води та технологічних розчинів, які контактують з харчовими продуктами, чи входять в їх склад на підприємствах рибної, пиво-безалкогольної, цукрової, молочної, м’ясної, птахопереробної, консервної галузей та галузі напівфабрикатів харчової промисловості, а також на підприємствах агропромислового комплексу. Для дезінфекції використовується водний розчин діоксиду хлору, отриманим за допомогою установок для отримання діоксиду хлору виробництва компаній Jürgen Löhrke GmbH чи ТОВ «Лізоформ» з реагентів Divosan CD-7,5 та Divoact H-9, виготовленими за ТУ У 20.4-36423868-009:2013 чи реагентів Blanidas-C 7,5CD та Blanidas-A 9H виготовленими за ТУ У 20.4-36423868-007:2013, на ДП «Експериментальний завод медпрепаратів ІБОНХ НАН України».

Нами була проведена перевірка ефективності знезараження діоксидом хлору обладнання, робочих поверхонь та води від збудника аеромонозу коропів – Aeromonas hydrophila (A. hydrophila), що може складати потенційну небезпеку для здоров’я та життя людини [5, 6].

В експериментальних умовах використовували установку для приготування діоксиду хлору та реагент Divosan CD-7,5 та реагент Divoact H-9. Тест-поверхні, попередньо контаміновані A. hydrophila, піддавали обробці шляхом «холодного туману» за різних експозицій (від 10 до 30 хв.) з концентрацією діоксиду хлору 1,0 мг/дм3, 3,0 мг/дм3 та 5,0 мг/дм3. В воду, отриману з різних джерел, попередньо контаміновану A. hydrophila в дозі 1×106 на 1 л, вносили діоксин хлору в концентрації 1,0 мг/дм3, 3,0 мг/дм3 та 5,0 мг/дм3. В якості контролю служила культура на МПА без обробки.

Ефективним режимом знезараження діоксидом хлору в концентрації 1,0 мг/дм3, контамінованих аеромонадами поверхонь є: дерев’яна поверхня – експозиція 30 хв; цегляна поверхня – експозиція 30 хв.; кахельна плитка, алюміній та пластик – експозиція 10 хв. Водопровідна та артезіанська вода знезаражується за той же концентрації діоксиду хлору за 20 хв, а ставкова - за 30 хвилин.

Ефективне знезараження діоксидом хлору в концентрації 3,0 мг/дм3: дерев’яна поверхня – експозиція 30 хв; цегляна поверхня – експозиція 20 хв.; кахельна плитка, алюміній та пластик – експозиція 10 хв. Водопровідна, артезіанська та ставкова вода знезаражується за 3,0 мг/дм3 концентрації діоксиду хлору за 20 хвилин.

Знезараження діоксидом хлору в концентрації 5,0 мг/дм3, скорочує час очікування після застосування зазначено розчину: дерев’яна поверхня – експозиція 20 хв; цегляна поверхня – експозиція 20 хв.; кахельна плитка, алюміній та пластик – експозиція 10 хв. Водопровідна, артезіанська та ставкова вода знезаражується за 5,0 мг/дм3 концентрації діоксиду хлору за 10 хвилин.

Виходячи з вище викладеного, найбільш раціональним для проведення дезінфекції технологічних поверхонь та води з різних джерел є застосування діоксиду хлору в концентрації 1,0 мг/дм3, що є найбільш економічно доцільним та ефективним.

 

Література

  1. Кучерявий В. П. Екологія [Текст] / В.П. Кучерявий - Львів: Світ, - 2001. – 500 с.
  2. Микитюк П. Гігієнічні основи виробництва якісної рибопродукції в сучасних екологічних умовах [Текст] / Петро Микитюк, Петро Нікітін // Ветеринарна медицина України. – 1999. – № 9 – С. 31-32.
  3. Вовк Н. И. Перспективные экологически безопасные методы профилактики болезней рыб, направленные на повышение иммунного статуса их организма [Текст] : матер. Межд. научн.-практ. конф. «Пробл. разв. рыбн. хоз. на внутр. водоемах в условиях перехода к рын. отнош.», Минск, 15-16 октября 1998. / Н. И. Вовк. – Минск : Хата, 1998. – С. 283-287.
  4. Дезинфекция и обеззараживание воды: достоинства и недостатки существующих способов [Електронний ресурс]. – 2014. – Режим доступу до ресурсу: www.dutrion.com.ua/catalog/equipment/d/106/.
  5. Isonhood J. H. Aeromonas species in foods [Text] / Isonhood J. H., Drake M. // J. Food Protect. - 2002. – Vol. 65 – Р. 575–582.
  6. Investigation of the role of type IV Aeromonas pilus (Tap) in the pathogenesis of Aeromonas gastrointestinal infection [Text] / [S. M. Kirov, T. C. Barnett, C. M. Pepe та ін.]. // Infect. Immun.. – 2000. – №68. – С. 4040–4048.
Категорія: Секція_2_Технології_і_природа | Додав: Admin (24.03.2016)
Переглядів: 510
Всього коментарів: 0