Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_2_Технології_і_природа

ТЕХНІКО-ЕКОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ВІТРОЕНЕРГЕТИКИ В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Войтович Оксана

к.пед.н., доцент кафедри екології, географії та туризму

Рівненський державний гуманітарний університет

М. Рівне

 

ТЕХНІКО-ЕКОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ВІТРОЕНЕРГЕТИКИ В РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

В умовах значного підвищення тарифів на традиційні енергоносії, особливої актуальності набуває питання знаходження їм альтернативи. Перспективним способом розв’язання цієї проблеми є використання нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії.

Чималий потенціал серед наявних нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії має вітроенергетика. Важливим фактором при розташуванні вітроенергетичних установок є врахування кліматичних характеристик місцевості. Місцевість повинна мати високі показники вітрових характеристик. Застосування вітроустановок для виробництва електроенергії в промислових масштабах найбільш ефективно в регіонах України, де середньорічна швидкість вітру > 5 м/с (рис.1 [2]).

Рис.1. Енергетичний потенціал вітру та території України

 

Тобто є певні обмеження розвитку вітроенергетики:

географічні обмеження – одне з основних обмежень розвитку вітроенергетики – це необхідність розташування установок у районах із високою швидкістю вітру протягом тривалого часу впродовж року. Інше обмеження полягає в необхідності виведення з експлуатації земель, які могли б бути використані під інші види господарської та природоохоронної діяльності;

економічні недоліки – порівняно високі первинні інвестиції у вітроенергетичні проекти в порівнянні з традиційними галузями енергетики, що працюють на викопному паливі.

екологічні недоліки: шумові впливи; перешкоди для птахів, інших видів тварин; втрата природних середовищ існування; можливе посилення ерозії ґрунту; необхідність оцінки повного життєвого циклу обладнання та матеріалів, на виробництво, експлуатацію та утилізацію яких витрачаються ресурси, що може супроводжуватися додатковими викидами парникових газів.

Основними перевагами розвитку вітрової енергетики є: по-перше, екологічно-чистий вид енергії, оскільки виробництво електроенергії за допомогою "вітряків" не супроводжується викидами вуглекислого чи будь-якого іншого газу; по-друге, ергономічність, адже вітрові електростанції займають мало місця і легко вписуються в будь-який ландшафт, а також відмінно поєднуються з іншими видами господарського використання території; по-третє, це відновлювана енергія, бо енергія вітру, на відміну від викопного палива, невичерпна; по-четверте, краще рішення для важкодоступних місць, саме для віддалених місць встановлення вітрових електрогенераторів може бути найкращим і найдешевшим рішенням.

Рівненська область, зокрема, має перспективи розвитку вітроенергетики. У районі височин на півдні області середньорічна швидкість вітру на висоті 15 м становить 5,5м/с, технічно-досяжний потенціал вітру на висоті 15 м – 620 кВт´год/м2 за рік, на висоті 100 м – 1150 кВт ´год./м2 за рік. Перспективними є  також рівнинні території Дубенського, Млинівського, Радивилівського районів (середньорічна швидкість вітру на висоті 15 м – 4,25 м/с, технічно-досяжний потенціал вітру на висоті 15 м – 200 кВт´год/ м2 рік, на висоті 100 м – 460 кВт ´год./м2 за рік) [1].

Перспективним для регіону є використання вітряків малої потужності, які встановлюються домогосподарствами для власних потреб. Ряд приватних осіб у Рівненській області вже встановили вітрогенератори для особистого користування. Невеликі вітроенергетичні установки (від 200 Вт до 20 кВт) привабливі тим, що їх можна достатньо швидко встановити та вони оптимально підходять там, де немає інших джерел енергії, або коли підключення до існуючих мереж занадто дорого. І що важливо – вітроустановки потужністю до 20 кВт не вимагають ніяких дозвільних документів та ліцензій на застосування. Електроенергія, що потрібна для живлення середнього будинку, становить 35 кВт на добу, вітряна установка подібної потужності коштує від 30 тис. гривень залежно від виробника та комплектації [3].

Зробивши попередні розрахунки можемо оцінити перспективу такого кроку для приватного будинку на 1-2 сім’ї, але вважаємо недоцільним розглядати проекти для багатоквартирних будинків, крім випадків виділення окремих територій для побудови достатньо потужної вітрової електростанції.

 

Література

1. Архів погоди метеостанції м. Рівне [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://rp5.ua

2. Атлас енергетичного потенціалу відновлюваних та нетрадиційних джерел енергії України. [Електронний ресурс]/ Інститут електродинаміки НАН України. – К., 2001. – Режим доступу: http://www.intelcenter.com.ua/rus/library/atlas_alten_UA.htm

3. Носенко Юрій Вітроенергетика – практичні аспекти і перспективи [Електронний ресурс] / Юрій Носенко // Агробізнес сьогодні. – Режим доступу: http://agro-business.com.ua/mekhanizatsiia-apk/834-vitroenergetyka-praktychni-aspekty-i-perspektyvy.html

Категорія: Секція_2_Технології_і_природа | Додав: Admin (24.03.2016)
Переглядів: 720
Всього коментарів: 0