Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_2_Технології_і_природа

МАЛОГАБАРИТНИЙ ПРИСТРІЙ І ТЕХНОЛОГІЧНА ЛІНІЯ З ВИРОБНИЦТВА СУХИХ КОМБІНОВАНИХ ЕНЕРГОПРОТЕЇНОВИХ КОРМОВИХ ДОБАВОК РИБНОГО І ТВАРИННОГО ПОХОДЖ

Муржа Іван

аспірант

Науковий керівник: к. с.-г. н. Корх І. В.

Дєдова Людмила

науковий співробітник

Інститут розведення і генетики тварин імені М.В.Зубця НААН

с. Чубинське

Голембівський Сергій

аспірант

Науковий керівник: д. с.-г. н. Повозніков М. Г.

Подільський державний аграрно-технічний університет

м. Камянець-Подільський

 

МАЛОГАБАРИТНИЙ ПРИСТРІЙ І ТЕХНОЛОГІЧНА ЛІНІЯ З ВИРОБНИЦТВА СУХИХ КОМБІНОВАНИХ ЕНЕРГОПРОТЕЇНОВИХ КОРМОВИХ ДОБАВОК РИБНОГО І ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

 

В останні роки в Україні виробництво кормів рибного і тваринного походження різко знизилось. В той же час значна частина нехарчових відходів рибо-, м’ясо- і птахопереробних підприємств не використовується на кормові цілі, що призводить не тільки до великих втрат цінної високобілкової сировини, але і є причиною забруднення довкілля. В умовах дефіциту кормів тваринного походження використання нехарчових відходів рибо-, м’ясо- і птахопереробних підприємств має не тільки велике ресурсозберігаюче значення, але й вирішує екологічні проблеми щодо забруднення навколишнього середовища [1, 2].

На сьогодні в Україні набір машин і комплект обладнання для переробки відходів рибо-, м’ясо- і птахопереробних підприємств на кормові цілі характеризуються в більшості випадків великогабаритністю, дороговизною, низькою продуктивністю, великими втратами поживних речовин в процесі переробки, незадовільними екологічними умовами виробництва. В той же час в умовах дрібнотоварного ринкового виробництва існує велика потреба у малогабаритній техніці для виробництва кормів і кормових добавок у невеликих приватних і фермерських господарствах [3].

У зв’язку з цим, наша задача – розробити малогабаритний пристрій і технологічну лінію з виробництва сухих комбінованих енергопротеїнових кормових добавок з нехарчових відходів переробки рибної і тваринної сировини.

За основу пристрою для виробництва комбінованих енергопротеїнових кормових добавок рибного і тваринного походження ми взяли агломератор для переробки полімерних матеріалів [4].

Конструкцію нашого пристрою, його випробування і монтаж технологічної лінії з виробництва сухих комбінованих кормових добавок з нехарчових відходів переробки рибної і тваринної сировини проводили в НВП «Біокор-Агро» (с. Григорівка Обухівського району Київської області).

Пристрій (роторний апарат) нашої конструкції складається з ротора, станини, розмелювальної камери, механізму подрібнення і агломерації з електроприводом.

Спосіб виробництва кормових добавок з нехарчових відходів рибництва, тваринництва і птахівництва ілюструється таким прикладом, за наступної послідовності. За допомогою завантажувача на днище сталевого термоса-змішувача малогабаритного пристрою (роторного апарату) спочатку завантажують сухий розсипчастий наповнювач-жиропоглинач (соняшниковий чи соєвий шрот та ін.). Внесений наповнювач-жиропоглинач за допомогою наварених на роторі ножів, який від електромотора обертається з швидкістю 1500 – 2000 обертів за хвилину, за декілька секунд перетворюється в пиловий стовп. Одночасно за рахунок кута зміщення один відносно одного в межах 120 ° ножі на роторі приводять в аеродинамічний турбулентний стан все повітря, що є в сталевому термосі. Турбульоване повітря захоплює частинки наповнювача з днища сталевого термоса, надає їм прискорення в режимі відцентрового кругового руху і підняття по спіралі за рахунок спеціальних направляючих ножів-відбійників, закріплених на внутрішній поверхні корпуса-термоса, та їх інтенсивне перемішування і нагрівання за рахунок тертя. За декілька секунд з сухих частинок наповнювача утворюється аеродинамічний нагрітий кільцевий тор, що обертається в корпусі, постійно переміщуючись по всій висоті термоса. Після цього за допомогою завантажувача на днище термоса у необхідному співвідношенні з жиропоглиначем завантажують відходи від переробки продукції рибництва (голови, хребти, плавники, бракована риба), тваринництва і птахівництва (голови, ноги, шлунково-кишковий тракт та його вміст, кістковий матеріал, загиблу птицю та ін.). За допомогою ножів, які мають кут різання 7 °, при обертовому моменті 575 Нм, здійснюється подрібнення сировини на частинки розміром 0,4 – 4,0 мм. Ножі приводять в аеродинамічний турбулентний стан ці частинки, надають їм прискорення в режимі відцентрового руху і направляють в кільцевий тор, де проходить процес їх змішування з частинками жиропоглинача. Аеродинамічний режим в термосі підтримують протягом 6 – 8 хвилин, завдяки чому відбувається активне тертя вологих частинок рибної і м'ясо-кісткової сировини з сухими частинками жиропоглинача з одночасними відцентровими ударами об металеві елементи-відбійники, які наварені на внутрішній поверхні корпуса-термоса. За рахунок вказаних аеродинамічних процесів в кільцевому торі швидко утворюється тепло, температура в середині термосу підвищується до 105 – 135 ° С, а волога перетворюється в пар. З цих випаровувань утворюється баротермічна подушка, яка забезпечує обертання кільцевого тору. При вказаній температурі витоплюються ліпіди з рибної і тваринної сировини та їх зв'язування з жиропоглиначем. Після обезводнення до вмісту сухої речовини в межах 90 – 92 % з вихідних компонентів в корпусі-термосі при постійному перемішуванні накопичується високоякісний кормовий продукт. При вологості не вище 10 % продукт висипають через випускний люк в нижній частині корпуса-термоса, охолоджують, просіюють і пакують в паперові або поліпропіленові мішки.

Особливістю кормового продукту, що виробляється на цьому пристрої за приведеною технологією, є високий вміст в ньому рибного і тваринного жиру (близько 15 – 25 %) та протеїну (до 60 % і більше), що характеризує його як високоцінну енергопротеїнову кормову добавку для балансування раціонів сільськогосподарських тварин.

Наш пристрій не має аналогів в Україні, характеризується малогабаритністю, високою продуктивністю і екологічністю виробництва. Продуктивність одного малогабаритного пристрою – 0,5 т сухого комбінованого енергопротеїнового корму. Для виробництва кормових добавок з відходів переробки рибної і тваринної сировини в НВП «Біокор-Агро» змонтовано технологічну лінію з 9 таких пристроїв. Щорічне виробництво кормових добавок на підприємстві становить близько 2000 т.

 

Література

  1. Вербицький П. Утилізація відходів тваринного походження в Україні / П. Вербицький // Тваринництво України. – 2008. – № 5. – С. 2 – 4.
  2. Підгорний В. Утилізація тваринних відходів – справа нагальна / В. Підгорний // Тваринництво України. – 2008. – № 12. – С. 2 – 6.
  3. Фіялка М. Малогабаритний агрегат для приготування комбікормів / М. Фіялка // Пропозиція. – 2011. – № 10. – С. 108 – 109.
  4. Патент на изобретение № 2254991, Россия. Агломератор для переработки отходов пластмасс / А. И. Чернорубашкин, С. Г. Кудян, С. Я. Либерман, А. В. Сиканевич; Республиканское унитарное предприятие Специальное конструкторско-технологическое бюро "Металлополимер" – 07.08.03, Бюл. № 8, 2003 г.
Категорія: Секція_2_Технології_і_природа | Додав: Admin (24.03.2016)
Переглядів: 359
Всього коментарів: 0