Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ВІДНОВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЗІ ЗГАСАЮЧИХ ДОКУМЕНТІВ

Дубина Олександр

к.х.н. доцент

Національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва

м. Харків

Тімров Олексій

провідний інженер

Ткаченко В'ячеслав

к.х.н., с.н.с.

Науково-дослідний, проектно-конструкторський

та технологічний інститут мікрографії,

м. Харків

 

ВІДНОВЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ЗІ ЗГАСАЮЧИХ ДОКУМЕНТІВ

 

На сьогодні в установах, що зберігають архівну інформацію на паперових носіях, існує проблема знебарвлення тексту та графічних елементів (відбиток печатки, резолюції, підписи тощо), що містять певну інформацію. Неспеціалізовані папір та фарби, що застосовували у двадцятому сторіччі, не забезпечують довгострокове зберігання. Проблема ще й у тому, що електронна копія згасаючого документа (зроблена на звичайному сканері або відзнята на цифрову фотокамеру) є тільки копією згаслої інформації. Тому проблема відновлення згасаючої архівної інформації з часом буде загострюватися.

Дана робота присвячена пошуку шляхів відновлення знебарвлених текстів та графічних елементів у електронній копії згасаючого документа.

Очевидно, що робити правки на правнику (оригіналі) архівного документа заборонено. В багатьох випадках це неможливо зробити і на паперових копіях згаслих документів, наприклад, шляхом наведення олівцем чи авторучкою згаслих літер чи знаків через неможливість однозначного тлумачення тексту. Сучасний стан розвитку копіювальної техніки дозволяє одержувати досить точну копію згасаючого документа (як у видимому так в інфрачервоному діапазонах випромінювання), на якій можливе покращення якості тексту без можливого пошкодження оригіналу.   

При цьому виникають наступні питання:

– погодження із замовником необхідної міри відновлення документа;

– проведення вхідного контролювання документації на паперових носіях (визначення ступеня пошкоджень);

– підготовлення документації на паперових носіях до переведення її в електронний вигляд;

– вибір режиму переведення документації на паперових носіях в електронний вигляд за допомогою фотокамери або сканера;

– переведення документації на паперових носіях в електронний вигляд за допомогою спеціалізованого устаткування;

– доопрацювання документації (в електронному вигляді), в якому відбулося знебарвлення тексту та графічних елементів, за допомогою спеціалізованих програмних засобів.

 

Рис. 1. Згасаючий документ

 

У результаті проведення робіт щодо аналізу можливостей та врахувавши проблемні питання відновлення згасаючої документації було встановлено, що найбільш оптимальними можуть бути такі варіанти відновлення інформації в електронному вигляді:

– покращення всього цифрового зображення документа в цілому за допомогою стандартних інструментів програмних засобів для редагування цифрових зображень;

– покращення частин текстової та графічної інформації цифрового зображення документа, яка не читається, за допомогою спеціалізованих програмних засобів для редагування та покращення цифрових зображень;

– відновлення тексту та графічних елементів цифрового зображення документа за допомогою спеціалізованих програмних засобів для редагування цифрових зображень.

 

Рис. 2. Покращення всього цифрового зображення документа

 

 

 

 

Рис. 3. Відновлення тексту та графічних елементів цифрового зображення документа

 

Таким чином, використовуючи стандартні інструменти спеціалізованих програмних засобів для редагування цифрових зображень, нами була розроблена методика, що суттєво покращує читаність тексту та графічних елементів згасаючих документів (рис. 1 – 3).

Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (23.03.2016)
Переглядів: 371
Всього коментарів: 0