Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ АНТРОПОГЕННОГО ХАРАКТЕРУ РІВНЕНЩИНИ

Гущук Ігор

к.мед.н., доцент,

керівник науково-дослідного центру з “Екології людини”

Національний університет “Острозька академія”

м. Рівне

 

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ АНТРОПОГЕННОГО ХАРАКТЕРУ  РІВНЕНЩИНИ

 

В наш час, вплив негативних хімічних, фізичних, біологічних та соціальних факторів середовища життєдіяльності людини в контексті збалансованого розвитку набуває все більшої актуальності. Хімічне та бактеріологічне забруднення основних об’єктів довкілля, шум, радіація та соціально-побутові умови розглядаються як важливі фактори ризику, які сприяють виникненню нових випадків соматичних хвороб, збільшенню смертності, інвалідності, що наносить великої соціально-економічної шкоди суспільству.

Всі складові довкілля Рівненської області зазнали антропогенного навантаження, що супроводжується збільшенням обсягів викидів в атмосферу та скидів у поверхневі водні об'єкти зворотних вод підприємств, накопиченням відходів усіх класів небезпеки. Основний внесок у забруднення довкілля області припадає на хімічну, деревообробну промисловість, машинобудування, електроенергетику, житлово-комунальне господарство, виробництво будівельних матеріалів. При цьому просторовий розподіл техногенного навантаження на складові навколишнього природного середовища області нерівномірний, що викликане концентрацією промислового потенціалу переважно в центральній її частині. Окремо слід звернути увагу на радіоактивне забруднення північних районів області внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Стан атмосферного повітря. Загальний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за останні 6 років збільшився на 4 тис.т. (з 52,7 тис.т. у 2009р. до 56,7 тис.т. у 2014р.)  в т.ч. від стаціонарних джерел на 1,6 тис.т.,  від пересувних  на 2,4 тис.т. Обсяги викидів з розрахунку на 1 мешканця області зросли на 3,2 кг. (з 45,7 кг. до 48,9 кг.), щільність викидів на 1 км.2 відповідно складала 2628,3 кг. та 2828,5 кг. (+200,2кг/км2). Основним джерелом забруднення повітря області залишається автомобільний транспорт на долю якого припадає майже 80% всіх викидів. Основними забруднювачами атмосферного повітря у 2014 році були підприємства м. Рівне (4,4 тис. т), Здолбунівського (3,07 тис. т), Рівненського (1,4  тис. т), Костопільського (0,6 тис. т), Сарненського (0,4 тис. т) та Дубенського (0,5 тис. т) районів. Найбільшими потужними стаціонарними об'єктами, що здійснюють викиди в атмосферу є підприємства: ПАТ „Рівнеазот”, ТОВ „Свиспан Лімітед”, ТОВ „Одек” Україна, ПрАТ „Консюмерс-Скло-Зоря”, ПАТ „Волинь-цемент”.

Стан водних ресурсів. У 2014 році водокористувачами області забрано з природних водних об’єктів 206,80 млн. м3 прісної води (на 22,4 млн.м3 більше ніж у 2009р.), в тому числі 164,41 млн. м3 з поверхневих  джерел і 42,39  млн. м3 з підземних водоносних горизонтів (відповідно проти 132,7 та 47,2. у 2009р.). Збільшення забору відбулось за рахунок поверхневих джерел, при цьому забір води із підземних горизонтів зменшився на 10,2%. У 2014 р. в поверхневі водні об’єкти області скинуто 111,5 млн. м3 зворотних вод, що на 1,1 млн.м3 більше ніж у 2009р. У складі цих вод нормативно  очищених  –  32,55 млн. м3, неочищених  –0,008 млн. м3, недостатньо очищених  – 6,848 млн. м3, нормативно чистих без очистки – 72,06 млн. м3. Нормативно очищені зворотні води проходили очистку на очисних спорудах біологічної та механічної очистки. Найбільшими забруднювачами водних ресурсів в області (критерієм забруднення виступає обсяг скинутих недостатньо очищених та неочищених стічних вод) є підприємства житлово-комунальної сфери, які надають послуги водопостачання та водовідведення, а саме: міст Рівне, Костопіль, Березне, Острог, Рокитне, Володимирець, смт. Зарічне, Гоща, Квасилів, а також підприємства: КП "Костопільводоканал", ВАТ "Костопільський склозавод", ТзОВ "Свіспан-Лімітед", ВАТ "Рокитнесклозавод", КМКП м. Кузнецовськ, спиртзавод с. Зірне, ТзОВ "Моквинська паперова фабрика", КП "Екосервіс".

Стан грунту. Аналіз сучасного стану земельних ресурсів Рівненщини свідчить про глибоку їх деградацію, що виявляється, насамперед, у значному збільшенні площ еродованих земель. За останні 30 років площа цих земель зросла на 15 % за рахунок збільшення розмитих та сильно змитих ґрунтів, а також середньо змитих орних земель на схилах. Найбільш поширеними видами деградації є водна ерозія – 56 %, вітрова ерозія – 28 %, хімічна – 12 %, фізична деградація – 4 %. В північних районах області до екологічної кризи слід віднести несанкціоноване видобування бурштину.Залишається гострою проблема екологічно безпечного поводження з відходами (промисловими, побутовими та “медичними”), їх захоронення на полігонах та сміттєзвалищах, що, в переважній більшості, не відповідають санітарно-екологічним вимогам. На території області нараховується  понад  1000 підприємств, установ і організацій, виробнича діяльність яких пов’язана з утворенням промислових та побутових відходів. Обсяг накопичення промислових відходів I-IV класів небезпеки станом на 1 січня 2015 року становить 25317,8  тис. т, у тому числі ІІ-IІІ класів небезпеки – 16,089 тис. т. За даними останньої інвентаризації залишки пестицидів не придатних до використання становлять 47,015 т.

Екологічна ситуація на території Рівненщини зумовлюється комплексною дією групи чинників антропогенного характеру і є вкрай напруженою та потребує подальших досліджень.

 

Література

1. Доповідь про стан навколишнього природного середовища в Рівненській області у 2014 році [Електронний ресурс]. – Режим доступу :

 

Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (23.03.2016)
Переглядів: 1444
Всього коментарів: 0