Головна » Статті » Конференція_2016_03_24-25 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ЕКОЛОГІЧНА ПРОСВІТА ЯК ФАКТОР ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОХОРОНИ ПРИРОДНИХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПАМ’ЯТОК

Назаренко Валерія

молодший науковий співробітник

Інститут геологічних наук НАН України

м. Київ

 

ЕКОЛОГІЧНА ПРОСВІТА ЯК ФАКТОР ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОХОРОНИ ПРИРОДНИХ ТА ІСТОРИЧНИХ ПАМЯТОК

 

Природний потенціал України  та географичне  розташування сприяє розвитку екологічної просвіти та туризму як додаткового фактору  дослідження та охорони природних памяток.  Досвід інших країн показує, шо екологічний туризм є як культурною, так і економічною складовою життя держави.

У США  природничий туризм став  невід’ємною складовою життя. Мільйони людей відвідують Національні парки, заповідники, звичайні для пересічного американця парки відпочинку «біля дому», де поряд із культурними ділянками максимально зберігається природний стан навколишнього середовища. На таких ділянках, навіть безпосередньо у містах поряд з автошляхами та житлом, співіснує природна рослинність та тваринний світ. У невеликих містечках не дивина побачити оленя, білок, диких качок, лебедів, інших несвійських тварин та птахів, що співіснують з людиною та охороняються законом.

Національні парки – несчисленні та неосяжні. Відвідання парків найчастіше є бескоштовним, в деяких потрібні квитки. Вони знаходяться у доброму стані, оздоблені зручностями для туристів (кемпінги, місця для наметів, безкоштовні парковки). Для створення максимального безпечного доступу до найбільш цікавих місць парки обладнані великою кількістю стежок, мостків, стан яких контролюється співробітниками та волонтерами.

Добре розвинена інформаційна складова: існують актуальні сайти, друковані видання, на місцях усі значні ділянки  обладнані стендами з поясненнями.

Канадські Національні парки та парки відпочинку вирізняються рідкісною красою та різноманітністю природних умов. До парків відпочинку у містах вхід бескоштовний. Ці парки мають окремі пішоходні та велосипедні доріжки бо несуть і оздоровчу функцію.

Значні для даної місцини об’єкти досліджуються та перетворюються на місця відпочинку, музеї (найстаріший будинок, шлюз, цікава природна ділянка).

Національні парки можна знайти по всій Канаді. Щоб відвідати парк треба купити недорогий квиток. Існує система знижок, абонементів. Парки обладнані інформаційною мережею, парковками, місцями для наметів.

Деякі природничі парки облаштовані взимку для зимових видів спорту, а влітку використовуються як пішоходні та велосипедні зони відпочинку. Місцями гирськолижні підйомники працюють і влітку, роблячи доступними незабутні краєвиди Канади. Наприклад, восени  популярними є поїздки з метою подивитися на особливе різнокольорове забарвлення лісів, що покривають гірські схили.

Тож нам, безумовно, є на що орієнтуватися та взяти до уваги як приклад успішного формату реалізації державної політики щодо програми природоохоронного менеджменту та просвіти.

Україна нині розглядає можливості розвитку екологічного та геологічного туризму.  Але, виходячи зі світового досвіду відомо, що самої наявності видатних природних та історичних пам’я ток  для успішної  ходи цього процесу замало.

На прикладі  Карпат ми бачимо, як суттєво зменшуються ділянки незайманої природи. У містах знищуються останні  островки  рослинності. Наразі значна частина заповідних територій віддана на відкуп приватним особам, недостатньо контролюється державою.

Наведемо перелік деяких заповідників, що потребують додаткової уваги: Поліський, Український степовий, Канівський, Медобори, Рівненський, Горгани, Розточчя та інші.

Підтримки з боку держави потребують також Національні парки: Подільські Товтри, Яворівський, Шацький, Сколевські Бескиди, Карпатський та інші.

Враховуючи сучасну ситуацію та об’єктивне зменшення можливостей державного нагляду та фінансування природоохоронних заходів, необхідною вимогою є введення мораторію на зміни меж, площ, цільового призначення, несанкціонованого використання заповідних та природоохоронних земель.

Інтерес до України та її заповідних об’єктів також є у таких країн як Індія, Китай та держав, нещодавно долучених до безвізового списку. Це підвищує можливості економічної ефективності екологічного туризму щодо самофінансування наукових досліджень та благоустрою заповідних територій.    

Для цього необхідна державна зацікавленість та підтримка, у першу чергу юридична та фінансова. Основою є на законодавчому рівні закріплена безперечна недоторканість та збереження природних та історичних пам’яток, гарантований доступ до них усіх бажаючих – це невід’ємна складова розвитку цивілізованої країни.

 

Література

  1. Беспалова О.М., Назаренко В.В. До питання про збереження об`єктів  природної спадщини України. Электронная версия журнала "Геополитика и экогеодинамика регионов". Том 10. Выпуск № 2. 2014 г. С.430-435.
  2. Беспалова О.М., Назаренко В.В.  Збереження геологічних памяток  України - методичні засади. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю від Дня народження В.П.Макридіна. м. Харків 21 – 23 травня 2015 р.
Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (23.03.2016)
Переглядів: 413
Всього коментарів: 0