Головна » Статті » Конференція_2015_12_16-17 » Секція_5_Економічні науки

ІНВЕСТУВАННЯ ГАЛУЗІ ТВАРИННИЦТВА В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Лукяник Микола

к.е.н., завідувач відділу науково-інноваційної роботи та розвитку експериментальної бази

Інститут сільського господарства Західного Полісся НААН

 м. Рівне

 

ІНВЕСТУВАННЯ ГАЛУЗІ ТВАРИННИЦТВА В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ РІВНЕНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

Важливою умовою подальшого розвитку сільського господарства є  інвестиції. Через процеси відтворення всіх елементів продуктивних сил вони забезпечують прискорення впровадження  досягнень науково-технічного прогресу. Особливого значення набувають інвестиції в тваринництві, що серед інших галузей вирізняється високою капіталомісткістю продукції, різноманітністю видів, форм і особливостей функціонування капіталу, великим лагом між періодом здійснення інвестицій і отриманням ефекту від них.

Різноманітним аспектам проблеми розвитку тваринництва присвячені роботи багатьох вчених. Серед іноземних слід виділити таких як: K. Brooks, Z. Lerman, C. Csaki, K. Deininger, K. Bolton, J. Vanderlin, R. Riester, M.Hartl, J. Dick. Серед вітчизняних вчених-аграрників, що досліджували проблеми розвитку тваринництва, в тому числі аспекти його інвестиційного забезпечення слід виділити В.Я. Амбросова, П.С. Березівського, А.Д. Діброву, М.В. Зубця, І.Г. Кириленка, М.І. Кісіля, М.Ю. Кожемякіну, В.Я. Месель-Веселяка, О.В. Мазуренко, П.Т. Саблука,  та  ін.

Однак питання, що стосуються аспектів інвестування тваринництва, особливо його відродження та розвитку на інноваційній основі, з врахуванням особливостей регіонів та в умовах сучасних викликів, що пов’язані з поглибленням міжнародної інтеграції економіки України, потребують підвищеної уваги.

В тваринництві як галузі сільського господарства, що має надзвичайну значимість в забезпечення продовольчої безпеки держави, досі зберігається нестабільна ситуація.

Сучасний стан тваринництва в сільськогосподарських підприємствах Рівненської області характеризується  20-ти разовим скороченням порівняно з 1990 р. поголів’я ВРХ та 8-ми разовим – поголів’я свиней, зменшенням виробництва м’яса в 3,8 рази, в т.ч. яловичини та телятини – в 25,8 рази, молока – в 8,1 разів. Проте, починаючи з 2004 року обсяги валової продукції тваринництва в сільськогосподарських підприємствах Рівненської області мають, за виключенням 2008 і 2009 рр., стабільну  позитивну динаміку. Середньорічний темп росту за останні 11 років становить 105,8%, тобто в середньому щороку обсяги валової продукції тваринництва зростали на 21,1 млн. грн.

Тривалі кризові процеси негативно вплинули на чисельність суб’єктів інвестиційної діяльності в цій галузі. За 2001-2012 рр. їх кількість зменшилась в Рівненській області в 5 разів,  зокрема тих хто вирощує та реалізовує ВРХ  – у 5 разів, свиней – у 6 разів, молоко – 6,3 рази.

В 2014 р. капітальні інвестиції  в сільському господарстві Рівненської області становили 263,8 млн. грн, що на 3% більше показника 2013 р. З них лише п’ята частина в останні роки спрямовується в тваринницьку галузь.

За останні роки в тваринництві області, особливо на ринку молока та яловичини кардинальних змін не відбулося. Обсяги будівництва тваринницьких приміщень для ВРХ і свиней за 13 останніх років відповідно у 3,6 і 4,3 разів менші за один  лише 1990 рік [1]. Проте деяка активізація інвестиційної діяльності в цій галузі все ж відмічається, особливо порівнюючи з періодом 2000-2009 років.

В 2014 р. в агрокорпорації «Крупець»  Радивилівського району було збудовано два пташники на 120 тис. голів птиці.

У 2010 - 2014 роках введено в дію сучасні доїльні зали у фермерському господарстві ім. Шевченка Здолбунівського району та в ТОВ СГП “ім. Воловікова” Гощанського району, два корівники з доїльним залом у СГПП «Случ» Сарненського району.

В ПП «Агро-Експрес-Сервіс» Млинівського  району в останні роки створено сучасний молочний комплекс на 680 корів, а на даний момент на завершальній стадії знаходиться проект із створення молочного комплексу на 2100 корів загальною вартістю близько 100 млн. грн, який складатиметься із 8 ферм.

На даний час в  сільськогосподарських підприємствах Рівненської області  функціонує 5 доїльних залів та 18 молокопроводів.

Таким чином, відродження та стратегічний розвиток тваринництва неможливий без проектів будівництва сучасних молочнотоварних ферм та комплексів. Згідно розрахунків розміри ферми та продуктивність корів прямо впливають на показники рентабельності інвестицій та обернено – на строки окупності проекту. Встановлено, що за цінами 2013 року на фермі з поголів’ям 600 корів при продуктивності 5000 кг, за однакового рівня прибутковості одного скотомісця, строк окупності інвестиційного проекту становив майже 22 роки, при продуктивності 9000 кг – близько 12 років. При цьому на фермі з поголів’ям 2000 корів з продуктивністю 5000 кг строк окупності проекту зменшується до 17 років, а з продуктивністю 9000 кг – становив близько 9 років. Разом з тим, за даними  кінця 2015 року відмічається зниження ефективності інвестицій та зростання їх терміну окупності в 1,6-1,7 рази за продуктивності корів 5000 кг на рік та в 1,7-1,8 рази  за продуктивності 9000 кг.

 

Література

1. Статистичний щорічник Рівненської області за 2014 рік / [за ред. Ю.В. Мороза]. – Рівне, 2015. – 469 с.

Категорія: Секція_5_Економічні науки | Додав: Admin (15.12.2015)
Переглядів: 591
Всього коментарів: 0
avatar