Головна » Статті » Конференція_2015_12_16-17 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

МЕХАНІЗАЦІЯ ВОДОПОСТАЧАННЯ

Ніконоров Сергій

 старший викладач

Сумський націанальній аграрний університет

м. Суми

 

МЕХАНІЗАЦІЯ ВОДОПОСТАЧАННЯ

 

Вода є джерелом життя. Навіть коли шукають позаземне життя в першу чергу звертають увагу на планети де є певний вміст H2O. На Землі ж усі життєво необхідні процеси відбуваються у водних розчинах (кров, шлунковий і кишковий сік, …). Та й людина (як і, скажімо, корова) складаються з цих молекул (близько на 2/3(перевірити)). Це життєво необхідна речовина. Якщо тварина голодує, але забезпечена водою в змозі прожити 30-40 днів (хоча при цьому може втратити до 50% жирів, вуглеводів і білків), то при повному залишенні її без води тварина гине через 4…8 днів.

Вода – мінеральне багатство Землі. В багатьох країнах світу прийнято закон про охорону води, як цінного мінералу, заборонено застосовувати питну воду для поливу, миття машин – для цих цілей застосовують технічну воду з рециркуляції. За деякими даними близько 1/3 лікарняних ліжок на Землі для хворих від поганої води. Тому для контролю за якістю води вона стандартизується.

Для напування тварин залежно від їх виду та віку рекомендується вода, яка має температуру в межах 8 - 25 °С, без сторонніх запаху, смаку та кольору. Вода не повинна містити водних організмів, які видно неозброєним оком. Забрудненість (вміст органічних або мінеральних речовин) не повинна перевищувати 2 мг/л. Доброякісна питна вода повинна мати нейтральну або слаболужну реакцію на рівні рН 6,5 - 9,5, жорсткість (за вмістом солей кальцію і магнію) - не більше 7 мг-екв/л, окисленість (наявність вільного кисню) - не більше 2,5 мг/л, а вміст свинцю — не більше 0,1 мг/л. Кількість кишкових паличок в одному літрі води не повинна перевищувати трьох.

Вода на тваринницьких фермах потрібна для напування худоби, приготування кормів, первинної обробки і переробки молока, миття посуду, тому вона не повинна містити шкідливих речовин і бактерій. Механізоване водопостачання дає змогу використовувати якісні підземні води, захищати їх від забруднення під час подавання споживачам. Безперебійне постачання водою тваринницьких і птахівничих ферм позитивно відбивається на продук­тивності худоби та птиці, забезпечує підтримання належного санітарного стану в приміщеннях тощо. Механізоване водопостачання дає значний економічний ефект. Застосування насосних установок для подачі води підвищує продуктивність праці в 15 -20 разів порівняно з кінно-ручною доставкою води. Належним чином налагоджений водопій сприяє підвищенню надоїв молока від корів на 25 - 30 %. У молочних корів з підвищенням надоїв потреба у воді зростає. На утворення 1 л молока корові потрібно 2,31 - 3,17 л води. Корова, що дає 12 кг молока, випиває за добу 35 - 40 л води.

Застосування автонапування підвищує надій молочних корів на 10 - 15 %, сприяє приросту живої маси великої рогатої худоби на 3-5 %, свиней - на 14 - 18 %[2].

Практика сільськогосподарських підприємств засвідчує, що затрати на механізацію водопостачання тваринницьких ферм, а також пасовищ окуповуються за один рік.

На сучасних тваринницьких фермах і фабриках добовий витрата води на напування і технічні цілі складає десятки кубічних метрів. Водопостачання ферм без механізації вимагає великих затрат ручної праці і коштів. Так, на доставку 1 м3 води і розподіл її тваринам при відсутності механізації витрачається до 5-6 чол/год, у разі автоматизації - 0,03-0,04 чол/год, т. Е. Автоматизація водопостачання дозволяє в 100 і більше разів знизити витрати праці і різко скоротити вартість процесу.

 

Література

  1. Дмитрів В.Т. Основи теорії машиновикористання в тваринництві. 2008р.

Усаковский В.М. Водоснабжение в сельском хозяйстве. Москва  1989.

  1. Ревенко І.І., Брагінець М.В., Ребенко В.І. Машини та обладнання в тваринництві. Київ 2009.
  2. Ревенко І.І., Брагінець М.В., Ребенко В.І. Машини та обладнання в тваринництві. Київ 2012.
Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (15.12.2015)
Переглядів: 1051
Всього коментарів: 0
avatar