Головна » Статті » Конференція_2015_10_20-21 » Секція_4_Технічні науки

ВИКОРИСТАННЯ МЕХАНІЧНИХ ВИСІВНИХ ПРИСТРОЇВ ПРИ СІВБІ ТЕХНІЧНИХ КУЛЬТУР

Ікол Євген

магістрант

Срипак Руслан

магістрант

Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет

м. Дніпропетровськ

 

 ВИКОРИСТАННЯ МЕХАНІЧНИХ ВИСІВНИХ ПРИСТРОЇВ ПРИ СІВБІ ТЕХНІЧНИХ КУЛЬТУР

        

Збільшення виробництва технічних олійних культур в нашій країні є пріоритетним напрямком розвитку рослинництва аграрного сектору економіки. Основними олійними культурами для України є соняшник, соя та ріпак. Згідно статистичних даних за 2014 р. [1] валовий збір цих 3-х культур склав близько 16,2 млн. т, з них 10 млн. т – насіння соняшника. При цьому площа під цими культурами склала 7,85 млн. га, що складає близько 24% орної площі земель України [2]. При цьому незначне зростання врожайності в 2014 році в порівнянні з попереднім роком спостерігалось по сої та ріпаку (1,1 та 1,8% відповідно), а врожайність соняшника була нижчою на 2,5% і склала 19,4 ц/га [1].

На нинішньому етапі розвитку механізації вирощування технічних культур не вирішеним залишається процес точної сівби. Виходячи з надзвичайної важливості процесу висіву, який фактично і визначає отримання майбутнього запланованого врожаю, на сьогодні є актуальним розробка високопродуктивних, надійних та відносно простих висіваючих апаратів для точної сівби.  

Висівні пристрої для точної сівби поділяють на 2 групи: механічні та пневмомеханічні [3].

На практиці використовуються, в основному, пневмомеханічні дискові висівні апарати, що працюють за рахунок розрідження повітря. Саме ця ознака визначає одну з конструктивних особливостей сівалок, які обладнуються даним видом висівних апаратів – наявність пристроїв для створення розрідження та подачі його до посівних секцій сівалки, що значно ускладнює конструкцію сівалки та знижує її надійність. Крім цього, всим пневмомеханічним висівним пристроям властивий загальний недолік – необхідність встановлення скидача зайвого насіння для забезпечення однозернового висіву [3].  

З механічних висівних пристроїв для точної сівби на практиці знайшли використання дискові з горизонтальною віссю обертання. Так, в 70-90 р.р. минулого століття виробничим об’єднанням «Червона Зірка» (м. Кіровоград) вироблялась сівалка ССТ-12 різних модифікацій, яка устатковувалася саме таким висівним апаратом. Вкористання цієї сівалки для висіву такої культури як, наприклад, соя було неможливим без переобладнання висівного апарату у зв’язку із значним травмуванням насіння. У відповідності до цього було розроблено додаткові пристосування до висівного апарату сівалки ССТ для сівби сої та ріпаку, однак широкого практичного впровадження вони не отримали.  

         Типовою сівалкою, яка обладнується механічним висівним апаратом є сівалки KINZE (США). Ці сівалки виробляються в різних модифікаціях для різних ґрунтово-кліматичних зон, технологій передпосівного обробітку ґрунту та способів внесення добрив і засобів захисту рослин [4].

Сівалка KINZE обладнується пальцевим або щітковим висівним апаратом (рис.1) в залежності від культури, що висівається. При цьому для сівби кукурудзи використовується пальцевий, а для сівби сої, ріпаку та соняшника  - щітковий висівний апарат. Як доводить досвід експлуатації висівних апаратів щіткового типу сівалки KINZE, термін служби щіток становить близько 100 га, після чого їх потрібно замінювати. Крім цього між ворсом щіток застрягають дрібні частинки (оболонки насіння і т.п.), що може привести до появи пропусків насіння в рядку. У відповідності до цього виробник рекомендує періодично проводити контроль стану і очищення щіток такого пристрою.

а

б

Рис.1. Висівні апарати сівалки KINZE: а – пальцевий; б – щітковий; 1 – пальцевий затискач; 2 – диск; 3 – щітка.

        

Для усунення вищеозначеного недоліку щіткового висівного апарату нами пропонується встановлювати на диску очисний пристрій у вигляді пластини, яка при обертанні контактує з ворсом щіток та очищує їх від застряглих частинок.

Висновки:

  1. Для точної сівби технічних культур використовують в більшості випадків пневмомеханічні висівні пристрої, які мають достатньо складну будову та високу вартість.
  2. Механічні висівні пристрої для сівби технічних культур мають просту будову та високу надійність виконання процесу точного висіву, у відповідності до чого подальше вдосконалення таких дозуючих пристроїв є логічним та перспективним в розвитку посівних машин.

 

Література

1. http://www.proagro.com.ua/news/ukr/4089610.html

2. Храмцов Л. И. Мировые агротехнологии: монография / Л. И. Храмцов, В. Л. Храмцов. - Днепропетровск: ИМА-пресс, 2010. - 421 с.

3. Сисолін П.В. Висівні апарати сівалок / П.В. Сисолін, М.О. Свірень.  – Кіровоград, 2004.  – 160 с.

4. https://novo-farm.com.ua/ru/catalog/seeders/kinze_3600/

Категорія: Секція_4_Технічні науки | Додав: Admin (18.10.2015)
Переглядів: 619
Всього коментарів: 0
avatar