Головна » Статті » Конференція_2015_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ПОШИРЕНІСТЬ КІСТ ЯЄЧНИКІВ У КОРІВ

Лотоцький Валерій

к.вет.н., доцент

Білоцерківський національний аграрний університет

м. Біла Церква

 

ПОШИРЕНІСТЬ КІСТ ЯЄЧНИКІВ У КОРІВ

 

Під кістами яєчників розуміють патологічні порожнини, що утворюються в яєчнику з ановуляторних граафових міхурців або жовтих тіл в результаті накопичення в них рідини [1].

Іноземні автори [1–3] рекомендують називати кістою яєчників новоутворені порожнини діаметром більше 25 мм, які персистують в ньому довше 10 діб за відсутності жовтого тіла. Але кісти можуть мати менший діаметр, особливо в післяотельний період у корів первісток та діагностуватися разом із жовтим тілом того ж або протилежного яєчника. В нашій практиці був випадок, коли за дослідження вагітної корови в одному яєчнику було діагностоване жовте тіло “відмінної” якості, а в іншому – кіста з діаметром близько 5 см.

Доведено, що на поширеність патології мають вплив генетика, умови годівлі, менеджмент технології відтворення та багато інших факторів.

Частіше кісти яєчників діагностують у дійних корів, тоді як у корів м’ясного напряму продуктивності захворювання виникає надзвичайно рідко.

Вважається, що високопродуктивні корови більш схильні до захворювання ніж низькопродуктивні [2]. Хоча ряд авторів доводить, що не молочна продуктивність зумовлює виникнення кіст, а зростання рівня естрогенів при кістозі призводить до збільшення надоїв [3].

Зростання частоти виникнення захворювання відмічають при незбалансованій годівлі, особливо за надлишку легкоперетравного білку та згодовуванні кормів багатих фітоестрогенами (конюшини, суданки).

За мету роботи ми обрали визначення поширеності фолікулярних кіст яєчників у корів.

Дослідження виконували на коровах голштинської породи продуктивністю 9–10 тис. літрів молока за лактацію, що належали ТОВ «Рожнівка-Агро» Ічнянського району, ТОВ «ім. Щорса» Білоцерківського району Київської області, ТОВ «Понори» (6–7 тис. л молока) Талалаївського району Чернігівської області, ураїнській чорно-рябій молочній ТОВ «Богодухівське» (7–8 тис. л), ТОВ «Красенівське», ТОВ «Старий Коврай», ТОВ «Дніпро» (5–6 тис. л) Чорнобаївського району Черкаської області.

Діагноз встановлювали за результатами даних анамнезу та ультразвукового дослідження – в яєчнику виявляли порожнину з анехогенним вмістом діаметром >2,7 см.

Вірогідної різниці поширеності кіст яєчників у корів залежно від продуктивності не виявили.

Так, поширеність кіст в яєчниках корів складала від 0,5 до 42 %. Найменшу кількість зазначеної патології діагностували серед корів ураїнської чорно-рябої молочної породи, що належали ТОВ «Богодухівське», ТОВ «Красенівське», ТОВ «Старий Коврай», ТОВ «Дніпро» Чорнобаївського району Черкаської області та голштинської породи ТОВ «ім. Щорса» Білоцерківського району Київської області. Частота реєстрації кіст у неплідних тварин зазначених господарств не перевищувала 5 %. Причому, відмічалось невірогідне зростання патології в літній період, при використанні в раціоні зеленої маси люцерни та конюшини.

Найчастіше кісти яєчників діагностували у корів ТОВ «Понори» (6–7 тис. л молока) Талалаївського району Чернігівської області. За дослідження корів впродовж червня-серпня 2014 року в 35 та 42 % неплідних корів, відповідно, діагностували кістоз яєчників. Варто відмітити, що в даний період в господарстві були проблеми з кормовою базою. Тварин годували люцерновим сінажем із вмістом білку 21 %, крім того додавали 8 кг концентрованих кормів, 1,5 кг з них складала соняшникова макуха. Загалом, у змішаному кормі вміст білку складав 19 %, за рекомендованих13–15.

Серед корів, що належали ТОВ «Рожнівка-Агро» та мали найбільшу продуктивність кісти діагностували в 0,5–7 % неплідних корів. Сезонності в поширеності патології у тварин господарства не виявили, що може бути зумовлено цілорічним використанням однотипного загально змішаного раціону.

Таким чином, проведені дослідження дають можливість зробити висновок, що найбільшою мірою на поширеність кіст яєчників у корів впливає збалансованість раціону за вмістом білку.

 

Література

1. Ovarian follicular cysts in dairy cows: an abnormality in folliculogenesis / Silvia WJ1, Hatler TB, Nugent AM, Laranja da Fonseca LF // Domest Anim Endocrinol. – 2002 Jul; 23(1-2). – Р. 167–77.

2. Kesler DJ Ovarian cysts in dairy cattle: a review / DJ. Kesler , HA Garverick // J Anim Sci. – 1982 Nov;55(5). – Р.1147–59.

3. Ovarian cysts in dairy cows: old and new concepts for definition, diagnosis and therapy / K. Jeengar, V. Chaudhary, A. Kumar, S. Raiya, M. Gaur, G.N. Purohit1 Anim. // Reprod., v.11, n.2. – Apr. / Jun. 2014. – Р. 63–73.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2015)
Переглядів: 981
Всього коментарів: 0
avatar