Головна » Статті » Конференція_2015_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ПОРІВНЯЛЬНА ЕФЕКТИВНІСТЬ МЕТОДІВ ВІДНОВЛЕННЯ ВІДТВОРНОЇ ФУНКЦІЇ У КОРІВ ЗА ПЕРСИСТЕНТНЦІЇ ЖОВТОГО ТІЛА ЯЄЧНИКІВ

Плахотнюк Ігор

к. вет. н., доцент

Ордін Юрій

к. вет. н., доцент

Єрошенко Олександр

к. вет. н., асистент

Білоцерківський національний аграрний університет

м. Біла Церква

 

ПОРІВНЯЛЬНА ЕФЕКТИВНІСТЬ МЕТОДІВ ВІДНОВЛЕННЯ ВІДТВОРНОЇ ФУНКЦІЇ У КОРІВ ЗА ПЕРСИСТЕНТНЦІЇ ЖОВТОГО ТІЛА ЯЄЧНИКІВ

 

Однією з найбільш поширених гінекологічних хвороб у корів є персистентне жовте тіло яєчників. Відомо, що дана хвороба супроводжується порушення процесів фолікуло- і лютеогенезу та гормональної регуляції відтворної функції, що призводить до порушення статевої циклічності (анафродизії, неповноцінних статевих циклів) та неплідності [1].

Для лікування корів з персистентним жовтим тілом яєчників розроблено як оперативні так і консервативні методи проте існують протиріччя, щодо їх ефективності. Так, Звєрєва Г.В. зі співавт. [1] рекомендують вилущувати жовте тіло, а інші автори [3–4] стверджують про те, що така маніпуляція може призвести до кровотечі, склерозу яєчника і тому пропонують застосувати ін’єкції гормональних препаратів.

Тому за мету ми обрали вивчення поширеності і причин виникнення персистенції жовтого тіла яєчників та розробку і апробацію ефективних методів лікування корів за даної хвороби.

Матеріали і методи. Дослідження проводили на коровах української чорно-рябої молочної породи. З метою вивчення порівняльної ефективністі методів лікування корів з персистентним жовтим тілом яєчників за принципом аналогів було сформовано три групи тварин. Тваринам контрольної групи з лікувальною метою проводили трансректальний масаж матки і яєчників на протязі 5 хвилин 10 діб. Для лікування корів першої дослідної групи внутрішньом’язово вводили 10 мл тетравіту та підшкірно – 7 мл репродуктази. Під час лікування корів другої дослідної групи таке лікування доповнювали внутрішньом’язовим введенням 2 мл естрофану. Повторне введення препаратів в дослідних групах проводили через 10 діб.

Результати дослідження. Затримку лізису жовтого тіла яєчників спостерігали у 18,7 % неплідних тварин. Частота виникнення персистенції жовтого тіла гонад у корів збільшувалась взимку та на весні.

Основними причинами виникнення персистенції жовтого тіла яєчників у корів господарства є погрішності в утриманні та експлуатації корів, неповноцінна годівля, хвороби матки, порушення обміну речовин і зниження резистентності організму та тканин статевих органів під час сухостою, родів і післяродового періоду.

Після проведення лікування встановили, що за трансректального масажу матки і яєчників статева циклічність за 30-ть діб проявилася у 26,7 % корів, тільними стало 13,3 %, а тривалість неплідності на одну тварину склала 28,6±1,05 діб. Використання тетравіту і репродуктази сприяло покращенню ефективності лікування. В результаті на 11,7 % збільшилася кількість корів, що стали тільними, та на 2,9 діб скоротилася тривалість неплідності. Найбільш ефективним лікуванням корів з персистентним жовтим тілом яєчників виявилося одночасне використання тетравіту, репродуктази і естрофану. Таке лікування сприяло покращанню показників відтворної функції: збільшилася на 66,7 % кількість тільних тварин та скоротилася на 14,2 діб тривалість неплідності.

 

Література

1. Звєрєва Г.В. Профілактика неплідності корів і телиць / Звєрєва Г.В., Сергієнко О.І., Чухрій Б.М. – К.: Урожай, 1981. – 104 с.

2. Шакиров О.Ф. Акушерсько-гинекологическая диспансеризация КРС и свиней / О.Ф. Шакиров // Ветеринария. – 2007. – № 5. – С. 8–10.

3. Косенко М.В. Акушерська і гінекологічна диспансеризація самок с/г тварин / М.В. Косенко // Аграрні вісті. – 2003. – № 2. – С. 14–18.

4. Власенко В.В. Порівняльна ефективність різних методів лікування корів з анафродизією / В.В. Власенко // Вет. мед. Укр. – 2002. – № 7. – С. 42–44.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2015)
Переглядів: 647
Всього коментарів: 0
avatar