Головна » Статті » Конференція_2015_10_20-21 » Секція_3_Ветеринарні науки

ЕФЕКТИВНІСТЬ МЕТОДІВ ПІДВИЩЕННЯ ЗАПЛІДНЕНОСТІ СВИНОМАТОК

Бабань Олександр

к.в.н., доцент

Вельбівець Микола

к.в.н., доцент

Білоцерківський національний аграрний університет

м. Біла Церква

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ МЕТОДІВ ПІДВИЩЕННЯ ЗАПЛІДНЕНОСТІ СВИНОМАТОК

 

Навіть за належної організації відтворення свиней, після осіменіння, спостерігаються прохолости у 30–35 % свиноматок [1]. Тому, особливо актуальними й до кінця не вивченими залишаються питання стимуляції і синхронізації статевої охоти у свиноматок та методів підвищення заплідненості за штучного осіменіння [2-3].

Виходячи з цього метою нашої роботи було вивчити ефективність методів підвищення заплідненості свиноматок.

Дослідження проводили у ТОВ ”Світанок-Агросвіт“ Бершадського району Вінницької області. Матеріалом для досліджень було 36 свиноматок великої білої породи, після першого опоросу. Для вивчення ефективності методів підвищення заплідненлсті свиноматок, сформували дві дослідні і контрольну групи (по 12 голів у кожній). Свиноматкам першої дослідної групи застосовували препарат ”Хорулон“. Свиноматкам другої дослідної групи застосовували синтетичний аналог гонадотропін-рилізинг-гормону ”Сурфагон“. Свиноматок осіменяли спермою кнура великої білої породи двічі в одну і ту ж саму статеву охоту, після встановлення ”рефлексу нерухомості“ (наїзника). Перший раз через 12 годин після її виявлення, а другий – через 12 години після першого осіменіння. Доза сперми складала 100 мл. Діагностику вагітності проводили з 30-ї доби після осіменіння приладом УЗД ”MSU-1“. Заплідненість визначали за загальноприйнятою формулою.

Проведеним дослідженням установили, що використання препарату “Хорулон”, за 12 годин до осіменіння у першій дослідній групі, виявилося найбільш ефективним. Так, заплідненість склала 83,4 % (з 12 свиноматок яким осіменяли порісними стали 10), що, на 8,4 % більше порівняно з другою дослідною (яким застосовували препарат ”Сурфагон“) і з контрольною групою свиноматок, відповідно. Введення сурфагону (за 12 годин до осіменіння) свиноматкам другої дослідної групи за кількістю порісних було менш ефективним, порівняно з першою дослідною групою.

Кількість народжених живих поросят у дослідних і контрольній групах склала 11,2; 10,1 і 10,4 відповідно.

Отже, найбільш ефективним виявилося застосування препарату ”Хорулон“, що забезпечувало підвищення заплідненості у свиноматок на 8,4 % та багатоплідності на – 0,8 поросят.

 

Література

1. Харенко М.І. Біотехнологія розмноження свиней / М.І. Харенко, М.В. Черненко. – К., 1996. – 216 с.

2. Зигмунт Пейсак Защита здоровья свиней / Зигмунт Пейсак. – ООО ”Консул”, 2012. – 540 с.

3. Вернер Тучку Сигналы свиноматок / Вернер Тучку. – ООО ”Консул”, 2012. – 120 с.

Категорія: Секція_3_Ветеринарні науки | Додав: Admin (19.10.2015)
Переглядів: 304
Всього коментарів: 0
avatar