Головна » Статті » Конференція_2015_10_20-21 » Секція_2_Біологічні науки

ДИНАМІКА ЗМІНИ КОНЦЕНТРАЦІЇ ПОЛЮТАНТІВ В Р. ІНГУЛЕЦЬ В МЕЖАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Шахман Ірина

к. геогр. н., доцент, заступник декана

Херсонський державний аграрний університет

м. Херсон

 

ДИНАМІКА ЗМІНИ КОНЦЕНТРАЦІЇ ПОЛЮТАНТІВ В Р. ІНГУЛЕЦЬ В МЕЖАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Аналіз факторів впливу на гідробіологічний та гідрохімічний режими річки Інгулець дозволив виділити наступні чинники:

  • антропогенне забруднення пов’язане з надходженням надлишків зворотних вод гірничорудних підприємств Кривбасу (у Криворізькому басейні розташовано 8 з 11 підприємств України з видобутку та переробки залізорудної сировини, один з найбільших в світі металургійних комбінатів – «Арселор-Міттал Кривий Ріг», п’ять гірничо-збагачувальних комбінатів, три рудоремонтних заводи та інші) [1];
  • біологічне забруднення, яке зумовлене природними процесами та надходженням органічних речовин, що утворилися у підсистемах лісу та луків;
  • сільськогосподарська освоєність є досить високою (площа сільськогосподарських угідь складає 69,2%), тому внесення засобів хімічного захисту рослин призводить до забруднення ґрунтів токсичними елементами, а стікання води з полів поверхневим шляхом та фільтрація спричинюють міграцію канцерогенів до найближчого водного об’єкту (р. Інгулець).

Сумарний ефект зазначених факторів призводить до загального антропогенного навантаження на басейн річки Інгулець, визначає якісний склад поверхневого стоку та формує гідрохімічні показники води водного об’єкту. В змішаних водах річок Інгульця та Дніпра (площа зрошення 37,14 тис. га) хімічний склад хлоридно-сульфатно-гідрокарбонатний, сульфатно-хлоридний, магнієво-натрієвий із загальною мінералізацією до 1,2 г/дм3, водневий показник рН – 7,58, вміст сульфатів – 822 мг/дм3 (23,1 мг екв/дм3) [2, 3].

Одним із шляхів покращення якості води в Інгульці було обрано подачу дніпровської води через канал Дніпро-Інгулець з квітня по серпень, у період зрошення. Для промивки р. Інгулець протягом 2014 року подано 128,4 млн. м3 дніпровської води, у тому числі за рахунок: гірничорудних підприємств Кривбасу – 103,5 млн. м3, Держводагентства України – 24,9 млн. м3 [2, 3].

Промивка дніпровською водою р. Інгульця в вегетаційний період знижує концентрацію деяких забруднюючих речовин і в межах Миколаївської області (рис. 1, 2), але негативно впливає на нерестовища риб і в окремі періоди все одно перевищує чинні нормативи. Так, в період проведення промивки русла р. Інгулець, яка тривала у 2011–2014 роках з квітня по серпень місяць, спостерігається різке зниження вмісту сульфатів та хлоридів у пробах води, що досліджувались. Далі з серпня по жовтень місяць йде поступове збільшення концентрації забруднюючих речовин. Різке підвищення концентрацій, що спостерігається у грудні місяці, є результатом проведення попусків з Карачунівського водосховища в межах реалізації Регламенту скиду шахтних вод Кривбасу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Динаміка зміни концентрації хлоридів в р. Інгулець

 

Внаслідок скидів високомінералізованих промислових стоків підприємствами м. Кривий Ріг річка Інгулець втратила своє рибогосподарське

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Динаміка зміни концентрації сульфатів в р. Інгулець

 

значення. Ці скиди завдали великий збиток кормовій базі, умовам мешкання водних живих ресурсів. Крім того, підвищення загальної мінералізації негативно вплинуло на відтворення цінних промислових видів риб (ляща, тарані, судака та ін.) на нерестовищах пониззя р. Інгулець, площа яких становить близько 3 тис. га, оскільки солона вода спричинює загибель ікри на них. Складні екологічні умови призвели до зникнення деяких видів риб, інші опинилися у пригніченому стані і їхня кількість суттєво скоротилася. Тобто, промивки у запропонованому режимі не призводять до саморегулювання хімічного складу води у річці. Отже, хімічний склад води у річці за останні роки суттєво не покращується, а її здатність до самоочищення та самовідновлення не поновлюється [1–3].

 

Література

1. Стан забруднення навколишнього природного середовища – [Електрон. ресурс]. Режим доступу: http: //www.ecology.ks.ua/ – 9.06.2014 р.

2. Екологічний паспорт Миколаївської області за 2014 рік. – Миколаїв, – 2015. – 121 с.

3. Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Миколаївській області у 2014 році. – Миколаїв, 2015. – 215 с.

Категорія: Секція_2_Біологічні науки | Додав: Admin (18.10.2015)
Переглядів: 318
Всього коментарів: 0
avatar