Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_5_Економічні науки

АНАЛІЗ РИНКУ ПРАЦІ МОЛОДІ

Гордієнко Алла

студентка

Лихачова Яна

студентка

Федотова Тетяна

к.е.н., доцент

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

м. Дніпропетровськ

 

АНАЛІЗ РИНКУ ПРАЦІ МОЛОДІ

 

Світ стоїть перед обличчям зростаючої кризи молодіжної зайнятості. Від проблеми з працевлаштуванням потерпають люди віком 14-35 років. 

Причина існування безробіття серед молоді – невідповідність держзамовлення на навчання та попиту на ринку праці. Щорічно ВНЗ випускають близько 500 000 фахівців, які не можуть влаштуватися на роботу. 

Безробіття є одним з найважливіших економічних факторів для країни, а рівень безробіття серед молоді має тенденцію бути вище, ніж рівень безробіття в старших вікових групах. Проблема безробіття серед молоді стосується не лише України, а й інших країн світу [1]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Рівень безробіття серед молоді в країнах-членах ЄС станом на листопад 2014 (з урахуванням сезонних коливань)

 

Станом на листопад 2014 року найбільший рівень безробіття молоді (15-25 років) в країнах-членах ЄС мають Іспанія – 53,5% та Греція – 49,8%, Хорватія – 45,5%, а найменший: Нідерланди – 9,7%, Австрія – 8,9%,   Німеччина – 7,4%.

Якщо приділяти увагу світовому масштабу, то рівень безробіття серед молоді у 2014 році в країнах Близького Сходу склав 29,4%, в країнах Центральної та Південно-Східної Європи (не членів ЄС) та СНД – 16,8%, в країнах з розвиненою економікою і Європейського союзу – 16,7%, в країнах Латинської Америки та Карибські острова – 13,8%, в країнах Південної   Африки – 11,8%, в країнах Східної Азії – 10,5%, в країнах Південної Азії – 10%.

Міжнародна організація праці зазначає, що світ стикається з кризою зайнятості: в молодих людей в три рази більше шансів стати безробітними, аніж у дорослих. МОП нараховує майже 73 млн. молоді, яка шукає роботу, пов’язуючи це, насамперед, з високим рівнем безробіття, підвищенням активності і нестандартної зайнятості в розвинених країнах.

В Україні кількість безробітних серед молоді віком 15-35 років у 2013 році становила 849,7 тис. осіб, що складає 10,3% від економічно активного населення даної вікової категорії та 3,9% від загальної кількості економічно активного населення (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Економічна активність населення у 2013 році

 

Серед загальної кількості всього економічно активного населення 36,3% становить зайнята молодь віком 15-35 років. Діяльність сучасної молоді дуже різноманітна, наразі, представники даної вікової категорії охоплюють різні галузі праці (рис. 3).

Рис. 3. Зайнятість молоді за видами економічної діяльності на кінець 2013 року

За видами економічної діяльності найбільша частка зайнятості молоді міститься в промисловості – 26%, торгівлі – 14%, освітній діяльності – 13% та сфері охорони здоров’я – 10%, а найменша – в будівництві, сфері інформації та телекомунікацій, діяльності у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування складає лише по 2%, в мистецтві та спорті – 1% [2].

Наразі, ринок праці не в змозі в повному обсязі забезпечити молодь працею. Значна частина молоді виїжджає працювати за кордон. Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України вказує, що за останні кілька років близько 3 млн. працездатних громадян виїхали в пошуках кращої долі, причому кожен восьмий - це людина у віці 25-29 років [3]. 

Створена програма МОТ займається працевлаштуванням молоді, працює через глобальну мережу технічних команд в штаб-квартирі в Женеві і в більш ніж 60 офісах по всьому світу. Вона надає допомогу країнам у розробці узгоджених та скоординованих заходів щодо працевлаштування молоді. Такий комплексний підхід поєднує в собі макроекономічну політику і цільові заходи, які враховують попит на ринку праці, а також кількість і якість зайнятості [4].

В сучасних умовах необхідне втручання державної політики щодо ринку праці шляхом створення правових, економічних та інституційних умов для підвищення ефективності зайнятості молоді. 


 

Література

1.Youth unemployment rate in EU member states as of November 2014|Statistic [Електронний ресурс]. – Режим доступу:   http://www.statista.com 

2.Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua

3.Інститут демографії та соціальних досліджень [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// http://www.idss.org.ua

4.Youth  employment // International Labour Organisation [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ilo.org

Категорія: Секція_5_Економічні науки | Додав: Admin (07.05.2015)
Переглядів: 1553
Всього коментарів: 0