Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_2_Біологічні науки

ВИДИ І СОРТИ РОСЛИН РОДУ НАПЕРСТЯНКА (DIGITALIS L.)

Антоняк Галина

д.б.н., професор

Львівський національний університет імені Івана Франка

м. Львів

Ментух Оксана

ст.викладач

Панас Наталя

к.б.н., доцент

Жиліщич Юстина

к.с.-г.н., ст.викладач

Львівський національний аграрний університет

м. Дубляни

 

ВИДИ І СОРТИ РОСЛИН РОДУ НАПЕРСТЯНКА (DIGITALIS L.)

 

Рід наперстянка (Digitalis L.) охоплює понад 20 видів рослин. Найбільш вивчені пурпурова (D. purpurea L.), великоквіткова (D. grandiflora Mill.), шерстиста (D. Lanata Ehrh.) наперстянки. Вони належать до цінних, проте отруйних лікарських рослин. В клітинах рослин наперстянки синтезуються й нагромаджуються стероїдні (кардіотонічні) глікозиди, які впливають на діяльність серцевого м’яза людини і тварин.  Особливе значення має пурпурова (червона) наперстянка (D. purpurea L.) – одна з найважливіших рослин, що характеризуються фармакологічними властивостями. На території України в дикорослому стані зростають великоквіткова (D. grandiflora.) і шерстиста (D. Lanata) наперстянки.

Зростають різні види наперстянки, переважно, в передгірних або гірських районах – в листяних і змішаних лісах, узліссях, галявинах, чагарниках, луках, по берегах струмків і узбіччях доріг, в кам’янистих місцевостях. Рослини відносно невибагливі до ґрунтів та умов зростання, стійкі до холоду і посухи, переносять затінювання, однак перевагу надають освітленим ділянкам. Цвітіння найчастіше настає на другий рік вегетації рослин. Всі види наперстянки відрізняються довгим періодом цвітіння, що триває з червня по серпень. Розмноження рослин насіннєве, у деяких видів – ще й кореневими пагонами. Насіння наперстянки дозріває впродовж місяця після закінчення цвітіння, сходить – пізно навесні або раннім літом.

Наперстянка пурпурова відносно легко культивується, хоча без догляду в культурі нестійка. Найкраще рослина росте й розвивається в місцевостях з помірним кліматом, у вологому, кислому ґрунті з високим вмістом органічного матеріалу. Зростаючи, рослина надає перевагу освітленим, сонячним місцям, хоча легко переносить вирощування на затінених ділянках. У зв’язку з цим пурпурову наперстянку (особливо її садові та гібридні форми) широко використовують як декоративну культуру у садовому дизайні. Однак це вологолюбна рослина і за умов культивування потребує регулярного поливу. Водночас пурпурова наперстянка характеризується низькою зимостійкістю. Вірогідно, тому цей вид майже не приживається на територіях з холодною зимою. Розмножують пурпурову наперстянку насінням і розсадою. Насіння починає проростати за температури 5-7°С. Оптимальна температура росту і розвитку рослин становить 22-27°С.

Є декілька садових форм і сортів наперстянки пурпурової, що відрізняються висотою стебла (60-150 см) та різноманітним забарвленням квіток (біле, кремове, жовте, рожеве, пурпурове). Всі культурні сорти наперстянки дуже декоративні, застосовуються для посадки уздовж алей і в будівель, а також в групах на газонах, міксбордерах, кам’янистих ділянках. Найвідоміші такі сорти пурпурової наперстянки:

  • Шeрлі – рослина до 150 см заввишки з плямистими білими, кремовими, рожевими, пурпуровими квітками, зібраними в однобічне суцвіття;
  • Ексцельзіор – рослина висотою понад 160 см з крупними квітками тих же забарвлень, квітки розташовані в суцвітті по спіралі і майже горизонтально;
  • Фоксі – рослина висотою до 90 см з квітками різного забарвлення;
  • Жовте диво – низькоросла заввишки 45 см кущиста рослина з квітками жовтого кольору – придатна для вирощування у вазонах.

Висновки. Рослини роду наперстянка (Digitalis L.) характеризуються лікувальними та водночас отруйними властивостями. Це зумовлюється їхньою здатністю синтезувати стероїдні глікозиди, які впливають на серцево-судинну систему людини і тварин. Використовують садові форми і сорти наперстянки порпурової в декоративному квітникарстві завдяки надзвичайній привабливості квіток та відносній невибагливості до умов зростання.

 

Література

  1. Антоняк Г.Л. Шерстиста й іржава наперстянки (Digitalis lanata, Digitalis ferruginea) / Г.Л. Антоняк, О.С. Ментух, Н.Є. Панас // Матеріали Міжнародного науково-практ. форуму «Шляхи підвищення ефективності використання агроресурсного потенціалу». 23-25 вересня 2009 р. Т. 1. – Львів: Вид-во ЛНАУ, 2009. – С. 18-23.
  2. Маевский П.Ф. Флора средней полосы европейской части СССР / П.Ф. Маевский / – Л.: Колос, 1964. – 880 с.
  3. Науменко Н.И. Aдвентивный компонент флоры южного Зауралья // Вестник Удмуртского университета / Н.И. Науменко / – 2005. – № 10. – C. 3-14.
  4. Ментух О.С. Особливості культивування наперстянки пурпурової (Digitalis purpurea L.) / О.С. Ментух, Г.Л. Антоняк, Н.Є. Панас // Вісник Львівського національного аграрного університету. Агрономія. – 2009. – Т. 13. – С. 73-78.
  5. Antonyak Н. Ecological and biochemical characteristics of Digitalis L. species from the Ukrainian Carpathians / Н. Antonyak, О. Mentukch, N. Panas, I. Borniak // Abstract of the 5th European Conf. on the conservation of wild plants in Europe “Working Together for Plants” (Sept. 5-9, 2007, Kluj-Napoka, Romania).
Категорія: Секція_2_Біологічні науки | Додав: Admin (06.05.2015)
Переглядів: 593
Всього коментарів: 0