Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_2_Біологічні науки

МЕДИКО-ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ МОБІЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

Абарінова Юлія

Одеський національний медичний університет

Попик Олег

Інститут проблем ринку та економіко-екологічних

 досліджень НАН України

 м. Одеса

 

МЕДИКО-ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ МОБІЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ НОВОГО ПОКОЛІННЯ

 

В сучасних мовах мобільний зв’язок постає невід’ємною складовою повсякденного життя. Відтак, за останнім статистичними даними, кількість людей в світі, що використовують мобільні телефони складає більше 4 млрд. осіб. Така велика кількість абонентів свідчить про широке розповсюдження технологій мобільного зв’язку, що обумовлено сукупністю переваг, та корисних функціональних можливостей, що отримують користувачі. Але поряд із цим, використання новітніх інформаційних технологій, що так стрімко увійшли у наше буденне життя, пов’язане із виникненням різноманітних ризиків та загроз. Маються на увазі не тільки ризики пов’язані з інформаційною безпекою, але й вплив інформаційних технологій, в особливості технологій мобільного зв’язку, на навколишнє середовище та стан здоров’я людини.

Одним з векторів розвитку сучасних інформаційних технологій, є повсюдне розповсюдження мереж мобільного (або коміркового зв’язку). Основними елементами таких систем є базові та мобільні станції. До других відносяться мобільні телефони, планшетні комп’ютери, модеми мобільного Інтернету [1], та інші гаджети, що мають функціональні можливості підключення до мережі Інтернет. При цьому основний негативний вплив виявляється в зміні природних фізичних полів, а саме в спектрі електромагнітного випромінювання (ЕМВ). Негативні екологічні прояви пов’язані із додаванням антропогенної складової до вже існуючого фону електромагнітних полів, що може негативно впливати на компоненти природних екосистем, та в особливості на організм людини. ЕМВ є сильним фізичним подразником, який може викликати за певних умов функціональні й органічні порушення з боку нервової, серцево-судинної, кровотворної, ендокринної й інших систем організму [2].

Тіло людини є перешкодою для радіохвиль, частина яких відбивається, а частина - поглинається, при цьому завдаючи як неспецифічний, так і специфічний вплив на людину. Неспецифічна дія ЕМВ виявляється при тривалому використанні мобільного та інших пристроїв, при місцевому впливі на область голови, що може призводити до ураження органів зору. Це пов'язано зі слабким кровопостачанням до очей, а отже меншою здатністю віддавати тепло. У цьому випадку виникають мимовільні посмикування очима, мелькання чорних точок або «мушок», можливий крововилив у склеру, та зниження зору. Крім того, термічна дія може бути відчутна для людини, при нагрівання телефону в руці, або нагрівання вуха після розмови по мобільному. Спираючись на такі побічні негативні наслідки радіозв'язку, слід ретельно обирати місце носіння пристрою.

Специфічна дія зумовлена взаємодією магнітного поля, випромінюваного телефоном, з магнітним полем організму людини. Найбільш потужними джерелами магнітного поля людини є серце і головний мозок, які разом створюють поле для всього організму. Людина відчуває біологічну дію радіохвиль, проте вона проявляється опосередковано через головний біль, втому, млявість, зниження працездатності, запаморочення, нудоту, дратівливість і слабкість. Схожий стан людина відчуває при початкових стадіях запалення, так званий астено-вегетативний синдром. Поступово всі вищезгадані симптоми поєднуються у депресивний стан, що виникає в результаті тривалого впливу радіохвиль на нейрони головного мозку, знижуючи їх працездатність та пригнічуючи кровопостачання нервових клітин. Виникає ішемія, гіпоглікемія і кисневе голодування нейронів, що пригнічує синтез медіаторів нервової системи, такі як дофамін, серотонін, ендорфін (так звані медіатори настрой, гормони щастя). Тривале знаходження людини в депресивному стані призводить до порушення роботи всіх систем органів.

Не зважаючи на те, що питання впливу мобільного зв’язку на організм людини і досі залишається відкритим, сучасні комунікаційні технологій набирають оберти, еволюціонують та змінюють свої основні фізичні параметри. Мається на увазі, розповсюдження систем мобільного зв’язку нового, третього покоління (так званого «3G» Інтернету), що є більш прогресивними, та надає користувачам ширший спектр функціональних можливостей.

Системи третього покоління призначаються для мультимедійного зв'язку, а саме персонального зв'язку що включає високоякісну передачу зображень і відеоданих, а доступ до інформації і послуг з мереж загального користування і приватних мереж значно розширюється за рахунок вищих швидкостей передачі даних і нових можливостей відносної гнучкості зв'язків [3]. Екологічність нового покоління систем мобільного зв’язку обумовлена значно меншими показниками енергоємності, та відповідно нижчими рівнями ЕМВ в 1.5-2 рази.

Тобто, система «3G» зв’язку це саме той рідкий випадок, коли більш сучасніші технології є водночас і більш екологічно чистими, тобто такими, що спричиняють менший негативний техногенний тиск на навколишнє середовище та організм людини.

 

Література

1. Пчельник О.А, Нефедов П.В. Мобильная связь и здоровье население // Фундаментальные исследования.- 2013.- №12.- с. 356-360

2. Капітанюк О. В. Аналіз впливу електромагнітного випромінювання від станцій мобільного зв’язку на навколишнє середовище // Сучасні ресурсо- та енергозберігаючі технології гірничого виробництва. – 2009.-  № 2/2009(4).- с. 94-102

3. І.М. Лях, Ю.Ю. Білак, Н.Ф. Шилова Комірковий зв'язок третього покоління // Системи обробки інформації. – 2012. - № 2 (100). – с. 205-207

Категорія: Секція_2_Біологічні науки | Додав: Admin (06.05.2015)
Переглядів: 266
Всього коментарів: 0