Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНОГО РЕЖИМУ НА СХОЖІСТЬ РОДОДЕНДРОНІВ

Холод Юрій

аспірант

Національний університет біоресурсів і природокористування України,

м. Київ

 

ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНОГО РЕЖИМУ НА СХОЖІСТЬ РОДОДЕНДРОНІВ

 

Рослини рододендрона за хімічним складом дуже багаті на біологічно активні речовини, завдяки цьому їх практичне використання досить різноманітне. Вони знайшли застосування крім декоративного садівництва у меблевій, шкіряній, парфюмерній промисловості. Окремі види широко використовуються в медицині завдяки значному вмісту в них сильнодіючих глюкозидів. Крім того рододендрони володіють й іншими господарськими властивостями. Окремі з них види є гарними медоносами, в гірських умовах та на крутих схилах вони служать як ґрунтозахисні насадження. Деревина рододендрона понтійського та інших деревоподібних видів використовується для виготовлення меблів, столярних і токарних виробів. Крім того рододендрон володіє газостійкістю, виділяючи ефірні масла та фітонциди, очищає повітря від хвороботворних мікроорганізмів та сприяє оздоровленню навколишнього природного середовища.

Впровадження перспективних видів і сортів рододендронів у декоративне садівництво в Україні розпочалося приблизно з початку 80–х років ХХ століття і з кожним роком його обсяги повільно зростають. Проте широкого впровадження та застосування в інших галузях культура на сьогодні не набула. Цьому є кілька причин, які помітно заважають їх впровадженню в нашій країні. Однією з них є недостатня кількість якісного посадкового матеріалу. Так, як нині існуючі в Україні розсадники цих рослин практично не вирощують. Другою, не менш важливою причиною є недостатня обізнаність фахівців щодо технології створення та вирощування стійких насаджень рододендронів [1, 2].

Програма досліджень передбачала вивчення впливу температурного режиму на лабораторну схожість насіння рододендрону та подальшого використання отриманих рослин, як якісного садивного матеріалу для отримання лікарської сировини.

Дослідження з оптимізації виробництва садивного матеріалу рододендрона проводили в умовах стаціонарного досліду Прилуцької дослідної станції НААН (м. Прилуки) на черноземах типових малогумусних крупнопилувато-легкосуглинкових впродовж 2009-2013 років.

 Дослід двофакторний: фактор А – види рододендрону – Rhododendron luteum, Rhododendron japonicum, Rhododendron aureum; фактор В – температурні режими: 14-17 °С, 17-20 °С, 20-23 °С.

 Результати досліджень показали, що найвищі показники лабораторної схожості були отримані у Rhododendron luteum і становили по мірі збільшення температур на 28-й день після сівби 60, 67, 72%. Тоді, як у Rhododendron japonicum відповідно 55, 65, 69 %, а у Rhododendron aureum – 54, 65, 73%.

 

Література

  1. Зарубенко А.У. Рододендрони (для декоративного садівництва). А. У. Зарубенко – К., 2001. – 78 с
  2. Зарубенко А.У. Ритми розвитку далекосхідних видів роду рододендрон в умовах культури. / А. У. Зарубенко // Вивчення онтогенезу рослин природних та культурних флор у ботанічних закладах Євразії. – Умань, 1998. – С. 48 – 56.
Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (06.05.2015)
Переглядів: 327
Всього коментарів: 0