Головна » Статті » Конференція_2015_05_7-8 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ БІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ НА СМОРОДИНІ ЧОРНІЙ ПРОТИ КОМПЛЕКСУ ПОПЕЛИЦЬ

Бакалова Алла

к. с.-г. н., доцент

Житомирський національний агроекологічний університет

м. Житомир

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ БІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ НА СМОРОДИНІ ЧОРНІЙ ПРОТИ КОМПЛЕКСУ ПОПЕЛИЦЬ

 

Смородина чорна (Ribes nigrum L.) – одна з провідних ягідних культур. В ягодах смородини чорної міститься найбільше вітаміну С, комплекс інших вітамінів та біологічно активних речовин (БАР), а саме: А, В1, В2, В3, РР, кумарини, фудокумарини, азотисті, дубильні речовини, ефірні масла, мінеральні солі, цукри (до 12 %), органічні кислоти.

Із біологічних речовин надзвичайно велике значення мають оксикумарини, що володіють протиінфарктною діяльністю. До її складу входять фітонциди, що мають антимікробну дію, для здоров’я людей. Окрім того, ягоди є джерелом, легкозасвоюємих цукрів, кислот, солей фосфору та заліза. Р–активні речовини містять катехіни і флавони, що є антирадіаційним засобом і беруть участь в процесах клітинного дихання та в підтримці еластичності стінок кровоносних судин.

Отримання високих урожаїв ягід цієї цінної культури є реальним, оскільки потенціал сучасних сортів сягає 10 – 15 т/га ягід, але комплекс шкідливих організмів зменшує продуктивність ягід смородини чорної на 30 % і більше і насамперед це шкідники. Серед комплексу шкідливих організмів смородини чорної є домінуюча група попелиць, а саме: велика смородинова, червоносмородинова галова та аґрусова пагонова попелиці. У сприятливі для них роки, вони розмножуються в масовій кількості, що суттєво погіршують якість ягід (вміст цукрів) зменшують в 2,4 – 2,7 разів, аскорбінової кислоти в 2,0 – 2,2 рази.

Покращенням екологічного стану агроценозу та отримання високоякісної ягідної продукції, потребує постійного пошуку заходів зниження пестицидного тиску на біоценози.

Дослідження з ефективності застосування біологічних препаратів на смородині чорній проти попелиць проводили в 2007 – 2014 рр. в агроекологічних умовах філії кафедри захисту рослин Житомирського національного агроекологічного університету в СФГ «Надія» Черняхівського району Житомирської області. Наші дослідження засвідчили, що найбільша інтенсивність розмноження та шкідливості домінуючих груп попелиць на смородині чорній, співпадає з періодом формування ягід, що вимагає особливих підходів та методів біологічного контролю чисельності цих фітофагів. Застосування хімічних препаратів у цей критичний період, недоцільне, а тому використання біологічних препаратів Камеркіл плюс (а.р. абемектин) і Актофіт (а.р. аверсектин)в насадженнях смородини чорної, у VII фенофазі зменшує чисельність фітофагів на 33 - 37 %. Зменшення чисельності попелиць покращує ріст і розвиток рослин, що позитивно впливає на підвищення урожайності ягід від 0,7 – 1,1 т/га, чистий прибуток становить від 3006 до 5497 грн. /га, при окупності витрат у 1,7 рази.

Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (06.05.2015)
Переглядів: 367
Всього коментарів: 0