Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_2_Технології_і_природа

ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЗАХИСТУ ОГІРКІВ У ЗАКРИТОМУ ГРУНТІ

Ткаленко Ганна

к. с-г. н., с.н.с., завідувач лабораторії

Бальвас-Гремякова  Катерина

аспірант

Інститут захисту рослин НААН

м. Київ

 

ЕКОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЗАХИСТУ ОГІРКІВ У ЗАКРИТОМУ ГРУНТІ

 

Огірок – основна культура закритого ґрунту, яка вирощується майже в усіх країнах світу. В Україні має важливе значення, так як забезпечує найбільший валовий збір овочевої продукції в міжвегетаційний період. Однак, комплекс хвороб не дозволяє в повній мірі отримувати високі врожаї культури.

Технологія вирощування сортів і гібридів огірків в закритому ґрунті залежно від субстратів, типів теплиць, культурозміни (зимово-весняна, осінньо-зимова, літньо - осіння) мають свої особливості, що безпосередньо впливає на ріст, розвиток рослин і їх фітопатологічний стан.

Одними з найбільш поширених та шкідливих грибних захворювань огірків є кореневі гнилі (збудники Fusarium sp., Pytium debaryanum, Rhizoctonia solani). За відсутності захисних міроприємств в теплицях в осінньо-зимовій культурозміні можуть спричинити загибель до 70-80% рослин, а в зимово-весняній - до 40% . Слід зазначити, що ураженість цих хвороб наростає до кінця вегетації.

Дані багаторічних досліджень свідчать, що ураженість огірків хворобами в теплицях визначається кількістю збереженої від однієї до другої культурозміни інфекції, яка залежить від якості профілактичних обробок в період підготовки приміщень, можливості заносу патогенів з посадковим матеріалом, тарою. Основними факторами для масового розвитку хвороб є температура і відносна вологість повітря, контроль за якими дозволяють завчасно передбачити можливий спалах розвитку шкідливого об’єкту.

Вирощування овочевих культур в закритому ґрунті вимагає в кожній теплиці своєї чітко відпрацьованої технології. В умовах ринкової економіки, для виробника пріоритетним стає не лише збереження врожаю, але і отримання екологічно безпечної продукції. Крім того, згідно з Законом України про пестициди і агрохімікати, застосування хімічних препаратів протягом вегетаційного періоду в теплицях обмежено [1]. В цьому випадку доцільно застосовувати біологічні препарати, які забезпечують ефективний контроль розвитку кореневих гнилей огірка в закритому ґрунті. Наші дослідження були направлені на пошук найбільш ефективних, здатних максимально проявляти потенційні імуно - індукторні та захисні властивості проти хвороб.

На основі проведених досліджень з визначення ефективності біопрепаратів на основі різних біоагентів: грибного Триходермін (Trichoderma lignorum) та бактеріальних Гаупсин (Pseudomonas aureofaciens) і Серенада Макс (Bacillus subtilis), встановлено, що за передпосівної обробки насіння усі біопрепарати підвищували схожість насіння огірків порівняно з контролем. В варіанті з Триходерміном схожість насіння в середньому підвищувалася на 7-й день на 19,5%, Гаупсином - на 37,0%, Серенада Макс - 27,3%. На 14-й день за обробки Гаупсином схожість склала 100%, Триходерміном і Серенада Макс - 90,5 і 86,7% відповідно, проти 73,3% в контролі.

Результати досліджень засвідчили, що початок ураженості огірків кореневими гнилями (до 10,5%) в контролі уже спостерігалось до початку цвітіння, в той час, як обробка насіння біологічними препаратами стримували ураженість на 14 і 17 днів. Ураженість рослин патогенами в дослідних варіантах на початку плодоношення склала в варіантах за застосування Триходерміну 0,5%, Гаупсину 0,3%, Серенада Макс - 0,4% проти 21,3% в контролі.

За комплексного застосування біопрепаратів (обробка насіння і двохразовий полив рослин протягом вегетації), ураженість огірків кореневими гнилями в період плодоношення знижувалася на 67,5% в варіанті з Триходерміном, 69,3% з Гаупсином і до 64,0% – Серенада Макс. Загибель рослин на кінець плодоношення в дослідних варіантах скоротилась у 3,9 – 5,2 рази в порівнянні з контролем.

Таким чином, застосування біологічних препаратів є ефективним екологічно безпечним методом захисту огірків у закритому грунті. Передпосівна обробка насіння біопрепаратами сприяє кращому проростанню насіння, насичує тепличний субстрат корисною мікрофлорою. За обробок рослин біопрепаратами протягом вегетації значно знижується розвиток кореневих гнилей, подовжується тривалість плодоношення огірків на 12–18 днів, початок плодоношення прискорюється на 5–7 днів, що дозволяє отримати прибавку урожаю до 12,5 - 15%.

 

Література

  1. Закон України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 14. – С. 91.
Категорія: Секція_2_Технології_і_природа | Додав: Admin (18.03.2015)
Переглядів: 591
Всього коментарів: 0