Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ПЕРЛИНА БУКОВИНСЬКИХ КАРПАТ – НПП «ЧЕРЕМОСЬКИЙ»

Думанська Тетяна

молодший науковий співробітник

НПП «Черемоський»

смт. Путила

 

ПЕРЛИНА БУКОВИНСЬКИХ КАРПАТ – НПП «ЧЕРЕМОСЬКИЙ»

 

Карпати, наші Карпати!...

Скільки чарівної краси містить магічне слово — Карпати. В мовчанні застигли величні гори. Квітнуть барвисті килими полонин. Стрімкі ялини стоять, мов почесна варта, вітаючи вас легкими помахами верховіть. Лагідні полонинські вітри, які здається, увібрали усі запахи розкішних лук, студені і чисті карпатські потоки.

Карпати є чи не найцікавішим регіоном України, де виразно та досить повно збереглися прадавні самобутні ремесла, промисли, традиції, звичаї етносу гуцулів. Ця територія відзначається великою історико-культурною цінністю, своєрідністю природи, багатством і різноманіттям рекреаційних ресурсів.

Тому згідно Указу Президента України від 11.12.2009 № 1043 з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів та об'єктів був створений національний природний парк «Черемоський».

НПП «Черемоський» розташований у мальовничій лісистій частині Путильського району Чернівецької області. Загальна площа парку становить 7117,5 гектара, в тому числі 5556 гектарів надано в постійне користування.

За фізико-географічним районуванням тереторія парку відноситься до Рахівсько-Чивчинської та Полонинсько-Чорногірської областей Українських Карпат.

За геоботанічним районуванням територія НПП належить до Свидовецько-Покутсько-Мармароського округу Східно-Карпатської гірської підпровінції Центрально-європейської провінції Європейської широколистяно-лісової області.

За схемою гідрологічного районування України, територія парку розташована в межах Центральнокарпатської та Дністровсько-Прутської гідрологічних областей, які входять до складу гідрологічної країни Українських Карпат.

НПП «Черемоський» розташований в діапазоні висот 940-1574 м н.р.м. і вирізняється складною геологічною будовою, оскільки знаходиться на північно-східній периферії Мармароського кристалічного масиву – прадавнього герцинського ядра Карпат та за схемою  гідрогеологічного районування тереторія парку відноситься до Карпатської гідрогеологічної складчастої  області.

Кліматичні особливості парку розміщенням його у середньогір'ї, де на котловинну специфіку мікроклімату накладається висотно-кліматична зональність.У цілому, за порівняльними оцінками, кількість опадів у цьому регіоні перевищує 1000 мм.

Зима на території парку порівняно м'яка, характеризується частим повторенням похмурої погоди, відносно високим фоном температури та високою вологістю повітря. Літо тепле, тривале і вологе, переважаюча частина опадів випадає в літні місяці.

До складу території національного природного парку увійшли такі об’єкти природно - заповідного фонду:

  1. Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Чорний Діл», який знаходиться на крайньому північному сході Мармароського масиву – стародавнього ядра Карпатської гірської системи.
  2.  Карстово - спелеологічний заказник загальнодержавного значення «Молочно-братський карстовий масив» - цінне геологічне утворення в тріасово-юрських  вапнякових  стрімчаках з найглибшою вертикальною шахтою Буковини;
  3.  Комплексна пам’ятка природи місцевого значення «Білий потік» - схил з виходом на поверхню карстових джерел і формуванням вапнякових травертинів.

Всі ці об’єкти  мають наукове, естетичне та пізнавальне значення.

Відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», на території НПП «Черемоський» виділено наступні функціональні зони:

  • заповідна зона (2159,4 га) – призначена для охорони та відновлення найбільш ціних природних комплексів НПП «Черемоський». До неї увійшли території гірського хребта Чорний Діл;
  • зона регульованої рекреації (3321,7 га) – в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд найбільш мальовничих місць парку;
  • зона стаціонарної рекреації (74,9 га) – призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об’єктів обслуговування відвідувачів Парку;
  • господарська зона (1561,5 га) – до неї увійшли землі, що входять в склад парку без вилучення. Тут проводиться господарська та інша діяльність із дотриманням вимог чинного екологічного законодавства.

НПП «Черемоський» – це найбільший в Путильському районі осередок збереження лісових масивів та природних багаств та є запорукою підтримання науково обґрунтованої, репрезентативної та ефективно керованої екологічної системи, як базового елементу збалансованого розвитку Буковинських            Карпат [1, 2].

 

Література

  1. Літопис природи НПП «Черемоський».1 том,смт. Путила 2013рік.
  2. Літопис природи НПП «Черемоський».2 том,смт. Путила 2014 рік.
Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (17.03.2015)
Переглядів: 578
Всього коментарів: 0