Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

КОРІННІ ДЕРЕВОСТАНИ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «БУЧАЦЬКОГО ЛІСГОСПУ» ТА ЇХ СТРУКТУРИ

Пилипчук Оксана

здобувач

Тернопільський національний педагогічний ім. В. Гнатюка

м. Тернопіль

 

КОРІННІ ДЕРЕВОСТАНИ ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «БУЧАЦЬКОГО ЛІСГОСПУ» ТА ЇХ СТРУКТУРИ

 

ДП „Бучацький лісгосп” створений у 1939 році. Після організації два місяці лісгосп входив до складу Львівського управління лісового господарства, а пізніше Бучацький лісгосп увійшов до складу Станіславського управління лісового господарства, а із затвердженням 1953 року Тернопільського управління лісового господарства лісгосп увійшов до його складу[2].

За адміністративними районами Тернопільської області ліси цього господарства розподілені нерівномірно. Найбільше їх розташовано в Бучацькому – 41.8%, Монастириському – 39.8%, та менше у Заліщицькому 16.2%, та 2.2% - Теребовлянському адміністративних районах. Таким чином, ліси Бучацького лісгоспу зосереджені у 4 різних районах, що створює додаткові труднощі в їх управлінні.

До складу Бучацького лісгоспу входить 7 лісництв. Відмітимо, що Золотопотіцьке, Дорогичівське та Коропецьке лісництва є найбільшими, відповідно – 17.1%, 16.2% та 15.1% площі лісів. Язловецьке, Монастириське, Криницьке та Бучацьке лісництва мають в своєму розпорядженні приблизно більше 10% лісів кожне. За запасом деревини розподіл між лісництвами в значній мірі відповідає розподілу за площею лісів. Тільки найбільші частки деревини зосереджені в Криницькому та Дорогичівському лісництві. Це вказує на те, що питомі запаси деревини інших лісництв є дещо нижчими, а саме  – 8.9% Монастириському лісництві.

Розподіл лісового фонду лісгоспу за категоріями земель показує, що на лісові культури, лісовідновлювальні припадає 59.7% площах, близько до 1% припадає на галявини та біогалявини, рідколісся, лісові культури та зруби 1.4% - на дороги, що дає можливіть стверджувати, про ефективне використання структури лісового фонду, насадження природного походження припадає 34.7%. Відмітимо, що лісові культури – це переважно деревостани дуба звичайного, а також всіх хвойних порід. Певними недоліками з ведення лісового господарства і одночасно площами для лісовідновлення є рідколісся.

За групами віку ліси поділяють молодняки припадає 14% всіх лісів, на середньовікові – 57.3%, а пристигаючі, стиглі і перестійні – 22.9%. Це вказує на меншу за нормативну частку молодняків в лісах цього господарства.

На території Бучацького лісгоспу представлено 11 типів лісу. Переважаючі свіжі грабові діброви на 57.1% площ, та свіжі грабово ялинкові діброви 12.8%, далі йдуть волога грабова діброва та свіжо грабова діброва – відповідно 10.3% та 7.7%. Свіжа грабова займає 7.6%.

За головними породами розподіл характеризується значною перевагою 2 основних порід – дуба звичайного 69.1% площ і 62.9% за запасом деревини та бука лісового відповідно 9.1% площ і 11.7% запасів деревини. Ще п’ять порід граб звичайний, ялина європейська, сосна звичайна, займають менше 1%; вільха чорна, береза повисла, модрина європейська, і також інші – 1.4% займають площ. Ліси Бучацького лісгоспу є багаті на біорізноманіття – 31- а деревна та чагарникова порода [1].

За класами бонітету розподіл лісів Бучацького лісгоспу є доволі успішним. Висовий бонітет (Іа і вище) характерний для 27.9% площ лісів і 34.3% за запасом деревини лісів цього господарства. Середній (І та ІІ бонітети) – відповідно для 69.3% площами та 63.7% за запасами, а низький – 2.7% за площею і 1.8% за запасом деревини. В господарстві домінують ліси І бонітету – їх більше половини, а відсоток лісів з низьким бонітетом відповідає непродуктивним типам лісу. Це вказує на ефективне використання лісорослинних умов.

Розподіл лісів Бучацького лісгоспу, за корінними породами та похідними деревостанами свідчать, що похідних деревостанів в цьому господарстві трохи більше 25%. Це значна частина лісів, яка потребує заходів з переформування. Цікавим є те, що відсоток похідних деревостанів за запасом деревини є меншим. Це дає підставу говорити, що корінні деревостани в цьому господарстві характеризуються вищою продуктивністю, ніж похідні [2].

В межах дослідженої території наявні НПП «Дністровський каньйон» на площі 4652 га, та  РЛП «Дністровський каньйон» площею 1738 га, і «Зарваницький» площею 283 га, також заказників, 38 пам’яток природи. Загальною площею заповідності 12242 га, що відповідно становить 44.17  % заповідності господарства.

 

Література

1. Матеріали, безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду (за інформацією наданого підпріємством) Коропецького, Дорогичивського, Бучацького, Золотопотіцького, Монастириського, Криницького, Язловецького, лісництва ДП “Бучацький лісгосп“ Тернопільської області за 2012 рік / Державне агенство лісових ресурсів України. Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об’єднання. Львівська державна лісовпорядна експидиція. Львів 2013.

2. Проект організації і розвитку лісового господарства. Бучацького державного лісомисливського господарства / Тернопільського державного лісогосподаського об’днання “Тернопільліс “. Том І. Книга І. Ірпінь – 1992. – 480 c.

3. Фондові матеріали департаменту екології і природніх ресурсів Тернопільської ОДА.

Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (18.03.2015)
Переглядів: 533
Всього коментарів: 0