Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

IRIS L. ЯК КОМПОНЕНТ ЕКСПОЗИЦІЙНОЇ ДІЛЯНКИ «САД СУБТРОПІЧНИХ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР» ХОРОЛЬСЬКОГО БОТАНІЧНОГО САДУ

Красовський Володимир

к.б.н., с.н.с., директор

Черняк Таїсія

завідувач сектору

Хорольський ботанічний сад

м. Хорол

 

IRIS L. ЯК КОМПОНЕНТ ЕКСПОЗИЦІЙНОЇ ДІЛЯНКИ «САД СУБТРОПІЧНИХ ПЛОДОВИХ КУЛЬТУР» ХОРОЛЬСЬКОГО БОТАНІЧНОГО САДУ

 

Одним із головних напрямків науково-дослідних робіт Хорольського ботанічного саду є інтродукція субтропічних плодових культур незахищеного грунту. Наразі досліджуються такі деревні види як Zizyphus jujuba Mill., Diospyros lotus L., Diospyros virginiana L., Asimina triloba L., Ficus carica L. та Punica granatum L. Два останні види досліджуються як вкривні на зиму культури. Зважаючи на позитивні результати досліджень, але враховуючи що субтропічні плодові культури у лісостеповій зоні України ще піддаються певним ризикам з огляду їх зимівлі [1] у ході розробки проекту організації  території ботанічного саду запропоновано створення окремої дослідної колекційної ділянки «Сад субтропічних плодових культур» на площі 0,27 га [2]. Це дає змогу у перспективі виявити стійкі форми, вивести власні сорти досліджуваних культур та поширити їх у Лісостепу України. Обгрунтовано регулярний стиль як ландшафтне рішення ботанічної колекції «Сад субтропічних плодових культур» [3], а досліджувані культури висаджено на весні у 2014 році на земельній ділянці, що має у плані форму, близьку до прямокутної.

Метою нашої роботи є виявлення на основі достовірних літературних джерел з квітникарства видів багаторічних трав’янистих квіткових рослин, які б доповнювали колекцію субтропічних деревних плодових культур за географічним принципом та гармонійно уписувались у регулярний стиль побудови колекції. Таке дизайнерське рішення дозволить за рахунок присутності квітника надати колекції більшої привабливості, а отже і залучити більшу кількість відвідувачів у ботанічний сад. Крім того квітник у перспективі також може стати об’єктом наукових досліджень.

Ділянка, на якій пропонується улаштувати квітник із багаторічників має рівну сплановану поверхню, захищену від вітрів, добре дреновану та яка має нейтральну реакцію грунтового розчину.

Виходячи з того, що квітник повинен гармонійно доповнювати регулярний стиль колекції, запропоновано на передньому плані колекційної ділянки субтропічних плодових культур влаштувати бордюр з багаторічних трав’яних рослин виду iris L. Це пояснюється тим, що iris унікальна квітникова рослина, досить гарно виглядає як у поодиноких так і у масових посадках, являється однією з найкращих для улаштування прямолінійних бордюрів, що є невід’ємним елементом регулярного стилю. Крім того iris приналежить до субтропічних рослин, оскільки ареал родини Iridaceae охоплює регіони Північної півкулі з помірним та субтропічним кліматом, а найбільша кількість видів iris припадає на країни Середземного моря, Південно-Західну та Середню Азію.

Iris має гарні витончені ароматичні квітки, які відрізняються великим різноманіттям форм, забарвленням та відтінками [4]. Ознакою того, що iris досить цінна рослина для улаштування квітника є і те що у старовину її вирощували у садах замків та монастирів. Слід відмітити що iris, як і деревні субтропічні подові культури, досить посухостійка рослина і за умови спекотної погоди, яка у Лісостепу України влітку спостерігається майже щорічно з температурою понад 300 С, продовжує нарощувати вегетативну масу у вигляді кореневища.

За інформації д.б.н., професора О.М. Байрак про новостворену науково-дослідну природоохоронну установу загальнодержавного значення Хорольський ботанічний сад, виконавчий директор громадської організації «Українська спілка ірису» О.Г. Монако восени 2014 року люб’язно передав у дарунок нашому саду 120 екземплярів рослин iris із своєї приватної колекції, яка складається із вітчизняних та зарубіжних сортів. Саме ці рослини і використані як компонент дизайну експозиційної ділянки «Сад субтропічних плодових культур».

Поєднуючи традиційні і прості у догляді квітникові рослини та нетрадиційні субтропічні плодові культури у одній ботанічній колекції, навіть не ставлячи за мету дотриматись принципу безперервного цвітіння квітника, iris гармонійно доповнить колекцію субтропічних плодових культур, а щоліта у червні та липні за рахунок особливого сприйняття квітника ставатиме її окрасою.

 

Література

  1. Красовський В.В. Інтродукція нових південних плодових культур в Лісостеп України // Досягнення та проблеми інтродукції рослин в степовій зоні України // зб. тез доп. Міжнар. наук. – практ. конф. – Херсон. Айлант, 2007. – С.74-75.
  2. Красовський В.В. Концепція створення ботанічного саду в м. Хоролі Полтавської області // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка. – серія «Екологія. Ботанічні науки». – Випуск 5(63). – Полтава, 2008. – С.174-178.
  3. Красовський В.В. Регулярний стиль як ландшафтне рішення колекції субтропічних плодових культур у Хорольському ботанічному саду // Електронний науковий фаховий журнал. Наукові доповіді національного університету біоресурсів і природокористування України. №43 (лютий), 2014. Київ.
  4. Родионенко Г.И. Род Ирис – Iris L. – М. – Л., 1961. – 216 с.
Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (18.03.2015)
Переглядів: 460
Всього коментарів: 0