Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ІНСТРУМЕНТАРІЙ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ

Геліч Наталія

к.е.н., доцент

Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

м. Луцьк

 

ІНСТРУМЕНТАРІЙ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ

 

В умовах ринкової економіки для збереження навколишнього середовища необхідно раціонально використовувати природні ресурси, проводити моніторинг стану довкілля та приймати ефективні управлінські рішення.

Основною метою реалізації національної екологічної політики є забезпечення стабілізації і поліпшення стану навколишнього природного середовища України шляхом інтеграції екологічної політики до соціально-економічного розвитку України.

Основними інструментами реалізації національної екологічної політики є: оцінка впливу стратегій та програм на стан навколишнього природного середовища; удосконалення дозвільної системи; екологічна експертиза; екологічний аудит, системи екологічного управління, екологічне маркування; екологічне страхування; технічне регулювання, стандартизація та облік у сфері охорони навколишнього природного середовища, природокористування та забезпечення екологічної безпеки; законодавство у сфері охорони навколишнього природного середовища; наукове забезпечення реалізації національної екологічної політики; економічні та фінансові механізми; моніторинг стану довкілля і забезпечення екологічної безпеки; міжнародне співробітництво у сфері охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки [1].

На сьогоднішній день для впровадження екологічно збалансованої системи природокористування та збереження природних екосистем Міністерство екології та природних ресурсів України провело ряд реформ, які спрямовані на гарантування екологічно безпечного природного середовища для життя і здоров’я населення. Серед основних слід виділити наступні: державі повернено 19 газових родовищ та 3 значні частки в договорах про спільне видобування газу на Сахалінському родовищі; скасовано контроль вод ізольованого баласту у морських портах; спрощено процедуру перевезення товарів, які не містять озоноруйнівних речовин; відкрито інформацію про усі спецдозволи на користування надрами, власників дозволів та підстави для їх видачі; розмитнені та передані МВС 256 нових гібридних авто «Toyota Prius" для нової патрульної поліції України, які були придбані за “кіотські” кошти в рамках “зелених” інвестицій, але 8 місяців стояли і не розмитнювалися минулим керівництвом Мінприроди; укладено грантову угоду з ЄБРР про безповоротне надання Україні 350 млн. євро на добудову нової захисної споруди на Чорнобильській АЕС; досягнуто домовленості з урядом Німеччини про надання Україні гранту у розмірі 14 млн. евро на розвиток національних парків у Карпатському регіоні [2].

Підвищувати ефективність використання інструментів національної екологічної політики необхідно шляхом співпраці органів державної системи координації діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру та підвищення оперативності реагування у разі їх виникнення.

 

Література

1. Стратегія державної екологічної політики України на період до 2020 року // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.menr.gov.ua/about/strategy.

2. Міністерство екології та природних ресурсів: 100 днів реформ // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.menr.gov.ua.

Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (17.03.2015)
Переглядів: 296
Всього коментарів: 0