Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ФОРМУВАННЯ ВОРОНОВИМИ ПТАХАМИ СПІЛЬНОЇ НОЧІВЛІ В ЗИМОВИЙ ПЕРІОД У МІСТІ МЕЛІТОПОЛЬ (ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ)

Дранга Аліна

аспірантка

Мелітопольський державний педагогічний університет

імені Богдана Хмельницького

м. Мелітополь

 

ФОРМУВАННЯ ВОРОНОВИМИ ПТАХАМИ СПІЛЬНОЇ НОЧІВЛІ В ЗИМОВИЙ ПЕРІОД У МІСТІ МЕЛІТОПОЛЬ (Запорізька область)

 

Формування угруповань птахів одного виду, які мають різну функціональну значимість, явище доволі поширене. Воно характерне для представників родини Воронових (Corvidae). Птахи на всіх континентах формують великі скупчення, в тому числі, колективні ночівлі (Weatherhead, Hoysak, 1985; Skutch, 1989; Wiles, 1998; Hansen, 2000; Eberhard, 2003) [2]. Грак (Corvus frugilegus), ворона сіра (Corvus cornix) та галка (Corvus monedula) є найбільш поширеними представниками родини воронових у Західній Палеарктиці, які сформували синантропні популяції і утворюють чисельні ночівлі в містах [2]. Природні зони України можна розглядати як важливу територію, сприятливу для формування зимових концентрацій багатьох видів птахів. Аналіз літературних даних свідчить про відсутність комплексних досліджень, присвячених організації колективних ночівель та особливостям передночівельної та ночівельної поведінки цих видів.

Дослідження формування спільної зимівлі грака, сірої ворони та галки здійснені протягом зимового періоду 2014-2015 р.р. у місті Мелітополь. Для пошуку колективних ночівель і обліку на них птахів ми використовували методику, яка запропонована К. Біббі [1]. Територію міста розподілили на 15 рівномірних частин, та обрали, відповідно, 15 точок. На цих ділянках відзначались напрямки переміщень птахів, прямуючих на ночівлю. За напрямками руху птахів встановили, що на території міста існує одна центральна колективна ночівля. Було проведено детальне вивчення цієї ночівлі, динаміки функціонування протягом зимового періоду, екологічна значимість цього явища. Ми оцінювали чисельність птахів два рази на тиждень шляхом абсолютного підрахунку. Визначали час прильоту птахів на ночівлю ввечері та час розльоту вранці, розтягнутість періоду формування птахами ночівлі.

Результати та обговорення. У середині жовтня спільні зграї граків, сірих ворон і галок, включаючи мігрантів, утворюють загальну центральну спільну ночівлю. На зимівлю збирається 18 000 птахів. Під час зимового періоду ми спостерігали таку особливість: на спільну ночівлю до міста іноді, залежно від погодних умов, прилітає частина птахів, які ночують у с. Костянтинівка, розташованому біля міста, а вранці знову прямують до села. Саме тому, чисельність птахів на ночівлі може дещо змінюватись. Аналіз даних про динаміку прильоту і розльоту птахів говорить про те, що першими до місця ночівлі прилітають птахи з прилеглих територій міста, а мешканці віддалених районів прилітають близько до заходу сонця. Вранці спостерігається зворотна тенденція – птахи віддалених районів відлітають раніше за всіх (рис. 1).

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   а)                                                            б)

Рис. 1. Динаміка льотної активності воронових під час: а) розльоту птахів з ночівлі (світанок 06:06, схід сонця 06:36); б) збору на ночівлю (захід сонця 17:09, сутінки 17:38) 19 лютого 2015 р.

 

За період дослідження ми встановили, що воронові починають збиратися з ночівлі за настанням світанку, коли тільки починає розвиднятися (рис. 1а), основна маса покидає ночівлю за 30 хв. до сходу сонця. Загальний час, за який птахи залишають територію ночівлі, значно коротший за час прильоту і становить від 20 до 40 хв. Кількість птахів під час розльоту 19.02.15 – 16980 ос.

Процес формування ночівельних скупчень птахів займає 1год. 35 хв. Птахи спочатку формують так зване місце передночівельних скупчень, яке знаходиться на відстані 750 м від території ночівлі та займає площу в 1 км. Перші птахи прилітають за 1 годину до заходу сонця (рис. 1б) і збираються до 17год. 18хв. Птахи сидять на деревах, відбуваються лише поодинокі недалекі перельоти птахів, але в небі настає повна тиша. Відліт передночівельних скупчень до місця ночівлі починається зі збору птахів в небі, які починають кружляти близько 5 хвилин, після чого вони летять до місця ночівлі. За період дослідження ми встановили, що відліт птахів відбувається за 5-10 хвилин до настання сутінок. Кількість птахів на ночівлі 19.02.15 – 17200 ос.

Таким чином, на території міста Мелітополь для воронових птахів, а саме грака, сірої ворони та галки характерна одна центральна спільна ночівля, яка існує з середини жовтня до середини березня. Встановлено, що центральну колективну ночівлю граки формують на традиційних територіях. В результаті дослідження вдалося з'ясувати, що птахи утворюють місця передночівельних скупчень, які відвідують протягом декількох місяців, а потім прямують на віддалену спільну ночівлю, де чисельність не змінюється до кінця лютого – середини березня.

 

Література

1. Бибби К. Методы полевых экспедиционных исследований. Исследования и учеты птиц: пер. с англ. / C. Bibby [и др.]; Expedition Advisory Centre, Bird Life International. – М.: Союз охраны птиц России, 2000. – 186 с.

2. Колективні ночівлі воронових птахів: розподіл, типи організації та стратегії поведінки (на прикладі м. Харкова): автореф. дис. канд. біол. наук: 03.00.08 / Брезгунова О. О.; НАН України, Ін-т зоології ім. І. І. Шмальгаузена. – К., 2008. – 20 с.

Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (17.03.2015)
Переглядів: 731
Всього коментарів: 0