Головна » Статті » Конференція_2015_03_19-20 » Секція_1_Екологія_і_природокористування

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ РАННЬОЇ ОВОЧЕВОЇ ПРОДУКЦІЇ

Велещук Богдана

викладач-методист

ШПК Бучацького коледжу Подільського ДАТУ

м. Бучач

 

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ РАННЬОЇ ОВОЧЕВОЇ ПРОДУКЦІЇ

 

Екологічні фактори постійно впливають на людину, що проявляється у рівні здоров’я, схильності до алергічних реакцій, рівні імунітету. Ранньою весною організм потребує вітамінів, тому необхідно споживати ранні овочі та фрукти.

Споживання ранніх овочів може таїти небезпеку для здоров’я, попереджають фахівці. Внаслідок досліджень регіональних державних лабораторій ветеринарної медицини ранніх овочів, що надходили на ринки областей вилучена значна частина овочевої продукції через перевищення в ній вмісту нітратів та нітритів.

В усіх ранніх овочах — підвищений вміст нітратів, але всі вони накопичують шкідливі речовини в різній кількості. Тому весною краще обмежити споживання зелені.

Найбільше нітратів, накопичується в зеленій цибулі, петрушці та кропі. На другому місці — редиска, редька, буряк. Найменше шкідливих сполук у картоплі та помідорах. Капуста, огірки, фрукти та овочі демонструють середні показники.

Практично кожна партія овочів, які надходять на ринки, де є лабораторії, перевіряється. Дослідження проводяться щодня. Краще купувати овочі лише у тих продавців, які можуть показати експертний висновок про дослідження на нітрати та нітрити. У ньому має бути вказано допустиму норму цих речовин у продукції та їх фактичний вміст у товарі, що реалізується.

Нітрати — це природні продукти всіх рослин, вони життєво необхідні для їх росту та розвитку. Однак через використання азотних добрив їх вміст в овочах і фруктах може перевищувати допустимі норми. За допомогою простих правил можна убезпечити себе від нітратних овочів та зелені.

Петрушку, кріп, салат краще зривати з грядки у першій половині дня. У цю пору вони мають кращий вигляд, і азотні сполуки ще не встигли трансформуватися в нітрати. А на ринку варто обирати «молоді» овочі — вони накопичують менше шкідливих речовин.

Ранні овочі можуть бути екологічно чистими і не містити нітратів та інших шкідливих речовин. Для цього у теплицях повинні використовувати лише біологічні препарати. Проте така продукція коштуватиме у 3-4 рази дорожче.

За словами кандидата біологічних наук, доцента Сумського національного аграрного університету Віктора Варавкіна, теплицям вигідніше використовувати азотні добрива та інші стимулятори росту, щоб отримувати більш високі врожаї, ніж користуватися методами органічного землеробства. До того ж і споживачі не готові купувати дорогі, хоча й екологічно чисті овочі.

«Наприклад, звичайний банан коштує 50 центів за кілограм. Так званий екобанан — 2 євро за кілограм. Так само буде з картоплею, морквою, буряками та редисом. Але коли людина платить більше, вона має бути впевнена, що споживає екологічно чисту продукцію», — додає кандидат ветеринарних наук, доцент СНАУ Роман Петров.

Вирощувати екологічно чисті овочі без шкідливих нітратів і нітритів можливо - усе залежить від бажання та технологій.

Необхідно проводити збалансоване живлення овочевих культур, а також використовує так звані сидерати — олійні культури, які сіють там, де врожай уже зібрано. Завдяки технології використання сидератів ґрунт отримує додаткове живлення без внесення зайвих добрив.

«Завжди можна знайти способи мінімізувати використання добрив чи пестицидів, що ми і намагаємося робити. Що стосується вигоди, то економічно ми нічого не втрачаємо, зате споживач отримує якісну та безпечну продукцію», — говорить Роман Петров. — Безумовно, обираючи між овочами з теплиці та овочами, вирощеними у відкритому ґрунті, варто обирати останні. Тим більше, якщо ви впевнені у добросовісності виробника».

Втім, сьогодні в Україні відсутнє маркування, що вказує на те, чи вирощено продукцію з використанням біологічних препаратів. Експерти пояснюють: немає законодавчої бази. А поки в Україні відсутні відповідні нормативні документи, споживачі платять за «кота в мішку», не знаючи, якої якості овочі пропонує їм виробник за досить високими цінами.

Продавці свіжих овочів на ринку вдаються до хитрощів, щоб видати зів’ялі плоди «не першої свіжості» за такі, що нібито тільки-но зірвані з грядки. Тому експерти радять уважно придивлятися до їх зовнішнього вигляду і не довіряти овочам завеликих розмірів.

Краще купуйте овочі невеликого розміру. Бажано, щоб вони були молоді, не перезрілі. Наприклад, перерослі огірки з теплиці міститимуть більшу кількість нітратів, ніж «молоді».

Квітки на огірках повинні бути «свіжими», а не зів’ялими. Якщо вони вже почали підсихати, це може означати, що овочі замочували у воді, щоб надати їм більш привабливого вигляду. Крім того, потрібно уважно слідкувати за тим, чи обприскують продавці свій товар з пульверизатора, адже це перша ознака того, що огірки або зелень почали в’янути.

Звичайно, кожен обирає сам — купувати овочі з грядки у бабусі чи вимитий редис у супермаркеті. Але потрібно пам’ятати, що помиті овочі довго не зберігаються, швидко втрачають свої смакові якості та починають псуватися

 Психологія споживача, на жаль, часто працює всупереч здоровому глузду та порадам фахівців — ми обираємо великі блискучі яблука та помідори, вимиту картоплю та редис замість того, щоб їсти менш привабливі, але більш корисні плоди з грядки.

У будь-якому разі, купуючи овочі, особливо ранні тепличні огірки, помідори, капусту, вимагайте у продавця експертний висновок про дослідження на вміст нітратів. Це гарантія вашої безпеки.

Нітрати розміщуються у різних частинах в залежності від виду рослини.

Кабачок, картопля – ближче до поверхні; капуста – у верхніх листках; морква – ближче до середини і на обох кінцях; огірок – ближче до поверхні і біля плодоніжки; патисон – верхня частина, біля плодоніжки; петрушка, кріп, шпинат – стебло і черешки листя; буряк – у верхній і нижній частині коренеплоду.

Якісна овочева продукція необхідна для забезпечення вітамінами організм людини, особливо дітей. Тому варто подбати, щоб така продукція була екологічно чистою.

 

Література

  1. Гончаренко, М. С. Основы валеологического питания: Учебное пособие / М. С. Гончаренко ; М-во образования и науки Украины, Харьковский нац. ун-т им. В. Н. Каразина . - Харьков : ООО "Издательство Бурун Книга", 2006. - 367 с.
  2. Берзіна, С. В. Екологічні аспекти виробництва та екологічна сертифікація продуктів харчування / С. В. Берзіна // Бібліотека Всеукраїнської екологічної ліги. - 2011. - № 9: Серія "Стан навколишнього середовища". - С. 6-10.
  3. Бредікін, Л. Чому українську продукцію в ЄС не вважають безпечною / Л. Бредікін, М. Самаріна // Пропозиція. - 2011. - № 7. - С. 126-127.
  4. Вдовенко, Н. Перспективи виробництва екологічно чистої продукції на Україні: погляд на проблему // Культура безпеки, екології та здоров'я. - 2011. - № 10. - С. 30-33.
  5. Власов, В. Синопсис сільськогосподарських проблем у світі і складники продовольчої безпеки / В. Власов, М. Лисак // Вісник Національної академії наук України. - 2011. - № 2. - С. 37-48.
Категорія: Секція_1_Екологія_і_природокористування | Додав: Admin (17.03.2015)
Переглядів: 785
Всього коментарів: 0