Головна » Статті » Конференція_2014_12_4-5 » Секція_1_Сільськогосподарські науки

ЗАСЕЛЕНІСТЬ РІЗНИХ ВИДІВ ОЛІЙНИХ КАПУСТЯНИХ КУЛЬТУР КАПУСТЯНОЮ ПОПЕЛИЦЕЮ В ННВЦ «ДОСЛІДНЕ ПОЛЕ» ХНАУ ІМ. В. В. ДОКУЧАЄВА У 2013–2014 РР.

Станкевич Сергій

к.с.-г.н., старший викладач

заступник декана факультету захисту рослин із заочної форми навчання

Бондар Наталія

студентка

Харківський національний аграрний університет ім. В. В. Докучаєва

м. Харків

 

ЗАСЕЛЕНІСТЬ РІЗНИХ ВИДІВ ОЛІЙНИХ КАПУСТЯНИХ КУЛЬТУР КАПУСТЯНОЮ ПОПЕЛИЦЕЮ В ННВЦ «ДОСЛІДНЕ ПОЛЕ» ХНАУ ІМ. В. В. ДОКУЧАЄВА У 2013–2014 РР.

 

На дослідних ділянках ННВЦ «Дослідне поле» Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва у 2013–2014 рр. нами було посіяно 6 ярих олійних культур котрі належать до родини капустяних (Brassicaceae): ріпак ярий (Brassica napus oleіfera annua) сорту Отаман, гірчиця біла (Sinapis alba) сорту Кароліна, гірчиця сиза (Brássica júncea) сорту Тавричанка, гірчиця чорна (Brássica nígra) сорту Софія, редька олійна (Raphanus sativum d. var. oleifera) сорту Журавка та рижій ярий (Camelina glabrata) сорту Гірський. Три останні культури вперше висівалися в ННВЦ «Дослідне поле» ХНАУ ім. В. В. Докучаєва.

Головними причинами одержання низького врожаю олійних капустяних культур є недотримання агротехніки та великі втрати від шкідливих організмів. Недобір урожаю, що спричиняється шкідливими організмами складає 30–40 %.

Протягом останніх років одним з найбільш небезпечних шкідників на посівах олійних капустяних культур є капустяна попелиця (Brevicoryne brassicae).

У 2013 р. капустяна попелиця почала заселяти олійні капустяні культури у І декаді червня з початком фази стеблування. Відсоток заселених рослин на ріпаку ярому досягав 90 %. Заселення гірчиці сизої становило близько 72 %. На гірчиці чорній капустяною попелицею було заселено близько 34 % рослин. Гірчиця біла заселялася значно менше. Відсоток заселених рослин не перевищував 9 %. Редька олійна та рижій ярий взагалі не були заселені капустяною попелицею.

У 2014 р. посів ярих олійних капустяних культур було проведено у ІІІ декаді березня, що на місяць раніше за звичні строки для Східного Лісостепу України. Капустяна попелиця почала заселяти посіви ярих олійних культур у І декаді червня, проте рослини на той час вже перебували у фазі росту стручків. Тканини рослин протягом наступних трьох декад грубішали і ставали непридатними для живлення попелиці. Тому відсоток заселення рослин попелицями був значно меншим, ніж у попередньому році. Заселеність ріпаку ярого не перевищувала 8 %. Сиза та чорна гірчиці були заселеними на рівні 4 %. Біла гірчиця, редька олійна та рижій ярий взагалі не були заселені капустяною попелицею.

Категорія: Секція_1_Сільськогосподарські науки | Додав: Admin (03.12.2014)
Переглядів: 356
Всього коментарів: 0