Головна » Статті » Конференція_2014_10_16-17 » Секція 4 Технічні науки

ВПЛИВ ОБЕРТАННЯ ДИСКА ДИСКОВОГО ПЛУГА НА ВЕЛИЧИНУ ТЯГОВОГО ОПОРУ

Гомон Антон

магістранти

Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет

м. Дніпропетровськ

 

ВПЛИВ ОБЕРТАННЯ ДИСКА ДИСКОВОГО ПЛУГА НА ВЕЛИЧИНУ ТЯГОВОГО ОПОРУ

 

         Грунтообробні агрегати,  в основу яких закладені  дискові робочі органи (дискові борони, лущильники, диска тори, дискові плуги) знаходять все більше поширення. Позитивні якості таких агрегатів незаперечні: суттєво менший тяговий опір, можливість регулювати якість розпушення, зсуву та оберту шару грунту.  

         Основні переваги дискового плуга зумовлені обертанням його диска. Завдяки цьому зменшуються сили тертя, що виникають  при відносному русі шару грунту по поверхні робочого органа. Оптимальний варіант – повна відсутність відносного переміщення шару грунту до самого моменту сходження з робочої поверхні диска. Але такий режим  часто не виконується. Тому, існує складова тягового опору, яка відповідає саме за пробуксовування і являє собою нераціональні витрати тягового зусилля. 

         Нами проведені експерименти на підтвердження даної гіпотези. Суть експерименту полягала в тому, що в процесі польових досліджень з використанням спеціально розробленого стенду було виконано заміри тягового опору при загальмованому і не загальмованому  диску. Досліди проводили при раціональних кутах його постановки [1,2]. Результати замірів представлені на графіках рис.1. Для порівняння наведені результати замірів для полицевого плуга.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1. Залежність тягового опору вид глибини оранки

       ● – диск в активному режимі;

       □ -  диск загальмований;

       ○ -  корпус полицевого плуга.

Аналіз наведених залежностей показує наступне. Диск в активному режимі має тяговий опір на 17% менший за пасивний. Практично це і є складова сил тертя. Підтвердженням цього положення є те, що полицевий плуг за тяговим опором практично близький до загальмованого дискового. Нелінійність залежності пояснюється тим, що зі збільшенням глибини оранки збільшується і ширина захвату. 

 

Література

         1. Результати польових досліджень дискового плуга в умовах півдня України  / [Теслюк Г., Волик Б., Лісунов П., Лепеть Є.] // Техніка і технології в АПК: науково-виробничий журнал. – Дослідницьке, УкрЦВТ. – 2014. – Вип.6(57). – С.22-26.   

2. Семенюта А.М. Результати польових випробувань дискового плуга, адаптованого для роботи в умовах півдня України / А.М.Семенюта, Б.А.Волик, В.О.Дубовик // Загальнодержавний міжвідомчий науково-технічний збірник. Конструювання, виробництво та експлуатація сільськогосподарських машин, вип. 43 ч.І. – Кіровоград: КНТУ, 2013. – С.335 – 340. 

Категорія: Секція 4 Технічні науки | Додав: Admin (16.10.2014)
Переглядів: 340
Всього коментарів: 0