Головна » Статті » Конференція_2014_10_16-17 » Секція 4 Технічні науки

КОПАЧ ЦИБУЛЕВИХ КУЛЬТУР ДЛЯ РОБОТИ В УМОВАХ СМУГОВОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА

Когут Ігор

аспірант

Дніпропетровський державний

аграрно-економічний університет

м. Дніпропетровськ

 

КОПАЧ  ЦИБУЛЕВИХ КУЛЬТУР  ДЛЯ РОБОТИ В УМОВАХ  СМУГОВОГО  ЗЕМЛЕРОБСТВА

 

Особливість вирощування цибулевих  полягає в тому, що при доволі великих обсягах виробництва їх в основному вирощують на не великих ділянках і по декілька видів в одному господарстві.  Безумовно, у разі роботи в промислових умовах, доцільно використовувати складну техніку, але таку, що забезпечує високі показники якості роботи: повноту збирання, продуктивність, надійність. Але різниця механіко-технологічних властивостей та розмірних характеристик ускладнює створення універсальної машини для їх збирання, що безумовно відбивається на її вартості. Велика кількість цибулевих вирощується саме на малих ділянках, в тому числі і  присадибних, що виключає використання складної техніки.  Тому постає проблема створення універсального копача, що можна використовувати на підкопуванні різних видів цибулевих культур та коренеплодів. 

         Технологічний процес збирання виглядає наступним чином. Пасивний або активний лемеш підкопує рядок насаджень і спрямовує ворох на сепаруючи робочі органи. Далі, в залежності від якості сепарації, грузять у транспортний засіб або укладають на поверхні поля. В останньому випадку підбирання відбувається вручну.

         Складність полягає в тому, що утворювані при підкопуванні грудки подібні за розмірами до самих культур. Тому, сепарація не є достатньо ефективною. Вирішення проблеми полягає в тому, щоб максимально зменшити підкопуваний шар грунту і розпушувати цей шар на грудки, що менші за розмірами самих підкопуваних культур.

Смугове  розпушення за технологією  Strip-Till – це метод обробітку грунту, який поєднує в собі переваги нульової технології і традиційного обробітку грунту. При цій технології розпушується тільки смуга, в яку потім за допомогою машин, оснащених навігаційним обладнанням висівають культурні рослини. При цьому біля двох третин плантації залишаються необробленими. За правило, при смуговому розпушенні  обробіток грунту складається з двох операцій: розпушення та сівба по розпушеній смузі.

При сівбі цибулевих культур за даною технологією можна обмежитись підкопуванням тільки обробленої смуги. Це робить процес менш енергоємним і на сепаруючи  робочі органи подається менше грунту. Але потребує вирішення проблема грудкоутворення.

Нами пропонується наступний копач, рис.1. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 1 – Копач для роботи в умовах Strip-Till:

1 – корпус; 2 – ексцентриковий віброзбуджувач; 3 – гумовий амортизатор

 

         Основний робочий орган копача – корпус V- подібної форми, який перекриває ширину обробленої смуги. Інтенсивність розпушення ґрунту таким корпусом вища за лемешні, бо в ньому присутні три механізми розпушення: скол від носка лемеша, кришення за рахунок обжимання шару ґрунту у між-стояковому корпусі, перетирання грудок при відносному переміщенні. Підведення до корпусу коливань інтенсифікує всі три процесу і сприяє розшаруванню шару. Як показали виконані експерименти, тіла які за формою і питомою вагою відрізняються від середовища  виносяться на денну поверхню.  

         Розрахунки, виконані за методикою А.М.Панченко [1] показують, що таким знаряддям можна досягти ступеня розпушення ґрунту і = 35 – 45. Таке значення відповідає середньому приведеному діаметру грудок 20 – 35 мм, що в основному менше за діаметр культур, які підкопуються.

 

Література

1. Панченко А.Н. Теория измельчения почв почвообрабатывающими орудиями / А.Н. Панченко. – Днепропетровск: ДГАУ, 1999. – 140 с.

Категорія: Секція 4 Технічні науки | Додав: Admin (16.10.2014)
Переглядів: 448
Всього коментарів: 0